Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vitraze kaplna sv gorazda biskupstvo 4.jpeg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.biskupstvo-nitra.sk
7. apríla 2021 Zaujímavosti od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Foto: Kaplnka v kňazskom seminári sv. Gorazda je bohatšia o nové skvosty, ide o novoosadené vitráže v oknách

Návštevníci sa môžu krásou vitráží pokochať najskôr v sobotu, v prípade, že to pandemická situácia dovolí.

O nové skvosty je bohatšia kaplnka v kňazskom seminári sv. Gorazda od januára. Ide o nové vitráže, ktoré osadili v oknách kaplnky.

Výnimočné sú nielen svojím vzhľadom, ale aj spôsobom výroby. Technológia, ktorou boli zhotovené, pochádza z Rímskej ríše a ide o vkladanie farebných sklenených doštičiek do olovených rámov. Informovalo o tom Biskupstvo Nitra.

Svätci v spojení s Nitrou

Na vitrážach sú vyobrazení svätci spájaní s historickou Nitrou, ide o sv. Gorazda, sv. Cyrila a Metoda, sv. Svorada, sv. Beňadika a sv. Imricha.

Vitraze kaplna sv gorazda biskupstvo 3.jpg
Foto: www.biskupstvo-nitra.sk

Ich výber súvisí s úlohou samotnej vitráže, ktorá má vyvolať hlbší duchovný podnet ukrytý v jej symbolike prostredníctvom zmyslov, čo v kombinácii so sakrálnym priestorom kaplnky vytvára ideálny spôsob pre navodenie dokonalej duchovnej atmosféry kaplnky pre formáciu tých, ktorí sa v nej budú stretávať pri individuálnych, alebo spoločných modlitbách,“ objasnilo Biskupstvo Nitra.

Deň otvorených dverí

Grafické návrhy vitráží poskytol akademický maliar Miroslav Cipár a ich zhotovenie prebiehalo v dielni Ing. Dariny Szöllösiovej z Nitrianskych Hrnčiaroviec.

Vitraze kaplna sv gorazda biskupstvo 2.jpg
Foto: www.biskupstvo-nitra.sk

Verejnosť si tieto výnimočné vitráže môže prezrieť v najbližšiu sobotu 10. apríla pred nedeľou Dobrého Pastiera.

Samozrejme len v prípade, že to pandemická situácia dovolí a zároveň ak pri tom budú dodržané všetky opatrenia proti šíreniu koronavírusu. V tento deň je naplánovaný tradičný Deň otvorených dverí Kňazského seminára sv. Gorazda.

Toto hodnotné umelecké dielo bude samozrejme i požehnané a to v krátkom čase, ako náhle sa bohoslovci vrátia do seminára a usadnú do seminárskych lavíc.

Vitraze kaplna sv gorazda biskupstvo 1.jpg
Foto: www.biskupstvo-nitra.sk
Vitraze kaplna sv gorazda biskupstvo 4.jpeg
Foto: www.biskupstvo-nitra.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X