Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VHN 2014-prezentácia P.Barabáša_P.Michalík
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
27. novembra 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skRadovan Baláž P. Michalík

FOTO: Festival Vysoké hory Nitra aj tento rok navštívili stovky ľudí

Uplynulý víkend patril v Nitre festivalu Vysoké hory Nitra. V sobotu 22. novembra 2014 sa na Mestskom úrade uskutočnil už deviaty ročník festivalu organizovaného Nitrianskym horským spolkom s pútavým programom pozostávajúcim z filmov i prezentácií venovaných horám a cestovaniu. Uviedli ich viacerí hostia, medzi nimi aj tri osobnosti, ktoré boli hlavnými hosťami festivalu – doma i vo svete oceňovaný dokumentarista Pavol Barabáš, skúsený slovenský polárnik Peter Valušiak a filmár Miloslav Končok, člen expedície Sagarmatha ´84.

Pavol Barabáš je autorom širokej škály filmov o Vysokých Tatrách, pričom je verejnosti známy tvorbou dobrodružných dokumentov. Za svojich 35 filmov dostal vyše 300 ocenení po celom svete. Jeho prezentácia s názvom O spoznávaní vzdialených kútov Zeme i nás samých bola ťahákom festivalu spoločne s jeho filmom Polárnik. Plná sála pozorne sledovala zostrih krátkych videí s Barabášovým rozprávaním. Následná beseda s ním a autogramiáda len potvrdili vysoký záujem divákov o jeho tvorbu, názory a skúsenosti. Potom návštevníci videli film Polárnik predstavujúci Petra Valušiaka, ktorý má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. Vo svete ho uznávajú, doma však o ňom vie len málokto. V roku 1998 sa mu s tromi Rusmi ako prvým v histórii podarilo prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez Severný pól až k brehom Kanady. Po filme nasledovala ďalšia beseda, Petra Valušiaka dopĺňal jeho priateľ a kolega z výprav Pavol Barabáš.

Tretím hlavným hosťom festivalu bol člen historickej expedície na Mt. Everest v r. 1984, filmár Miloslav Končok. Jeho prezentácia bola pripomenutím 30. výročia výstupu na najvyššiu horu sveta a zároveň spomienkou, uctením pamiatky dvoch veľkých osobností, Juzeka Psotku a Františka Keleho. M. Končok pozitívne hodnotil atmosféru festivalu a publikum v sále. Na margo nitrianskej akcie uviedol: „Bolo mi cťou zúčastniť sa na tomto krásnom podujatí. Mám za sebou rôzne podujatia a festivaly s podobným tematickým zameraním v Kanade, Taliansku, Španielsku, Čechách, ako aj domáce festivaly, kde som  sa zúčastňoval či u ako divák, člen porôt alebo prezentátor svojich audiovizuálnych diel. Bonita festivalu Vysoké hory Nitra je vysoká  a dramaturgia, účasť osobností a záujem divákov je zárukou, že sa bude ešte stále zvyšovať.“

[gallery2 id=“15318″]

Na tohtoročnom festivale si organizátori okrem J. Psotku a F. Keleho uctili tiež ďalších dvoch horolezcov, ktorí sa nevrátili z expedícii v horách. Jána Matláka, ktorý zahynul v októbri 2014 v základnom tábore pod horou Dhaulágiri, a prostredníctvom filmu Milana Ohurniaka aj Tóna Dobeša, ktorý sa stal obeťou teroristov v r. 2013 pod osemtisícovkou Nanga Parbat.

Návštevníci festivalu videli tiež nové filmy Rasťa Hatiara a Nitrana Stana Kováča. Prostredníctvom filmov a prezentácií ďalších hostí sa dostali do Afriky, Ruska na divokú vodu, Grónska, Južnej Ameriky, Indie, Uzbekistanu, prešli pešo Slovensko z Dukly až na Devín a na záver festivalu precestovali na 40-ročnej embéčke 22 krajín sveta a 35 tisíc kilometrov.

Na festival s voľným vstupom prúdili od rána stovky milovníkov prírody, hôr a cestovania, ľudia z Nitry, okolia, ale aj z rôznych regiónov Slovenska. Veľký záujem potvrdzovala sála plná už na začiatku festivalu. Okrem filmov a prezentácií si ľudia prezreli tradičnú výstavu fotografií od rôznych autorov s jedinečnými zábermi prírody a krajiny. Po prvýkrát mala fotovýstava súťažný charakter. Najlepším prihláseným fotografiám boli udelené Cena diváka a Cena poroty. Návštevníkov festivalu najviac zaujala fotografia Pavla Čepčeka z Fotoklubu FoTOP Topoľčianky s názvom Pokoj v duši. Cenu poroty získal Peter Prešinský z Fotoklubu Vráble za fotografiu Škótska vysočina. Opäť nechýbala bohatá tombola s hodnotnými cenami.

Tradíciou festivalu je anketa Cena diváka. Návštevníkov tento rok najviac zaujal Pavol Barabáš so svojou prezentáciou a filmom Polárnik. Z ocenenia sa teší a v súvislosti s festivalom uviedol: „Na Slovensku je pár festivalov, ktoré organizujú ľudia majúci radi hory, prírodu a dobrodružstvo. Vznikajú z nadšenia, bez dotácií, s čistým úmyslom sprostredkovať divákom nielen pútavé filmy, ale i hodnotnú filozofiu. Som rád, že medzi takéto festivaly patrí aj festival Vysoké hory Nitra. Množstvo divákov, úžasná atmosféra v sále a besedy, ktoré majú spoločného menovateľa – hory, svedčia o tom, že to organizátori robia dobre. Každoročne nabitá sála v Nitre je lakmusovým papierikom tohto podujatia.“

Súčasťou festivalu boli aj jeho sprievodné akcie. V piatok sa konal tzv. „detský piatok“ určený pozvaným žiakom nitrianskych škôl s cieľom upevniť environmentálne povedomie detí a ich vzťah k pohybovým aktivitám v prírode. V nedeľu to bol poznávací výlet na Zobor s výkladom geológa Jána Jahna z nitrianskej UKF.

Viac informácii o festivale je možné nájsť na festivalovej web stránke www.vysokehory.nihos.sk a FB stránke www.facebook.com/VysokeHoryNitra.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X