Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fakultna nemocnica nitra onkologia.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: fnnitra.sk
22. novembra 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Foto: Fakultná nemocnica v Nitre má nový lineárny urýchľovač za takmer 2 milióny eur

Prístroj dokáže využívať moderné terapeutické, ale aj stereotaktické techniky, ktoré sú mimoriadne náročné na prístrojové vybavenie.

Nový lineárny urýchľovač vo Fakultnej nemocnici (FN) v Nitre umožní ďalšie skvalitnenie liečby onkologických pacientov. Vysúťažená cena prostredníctvom centrálneho obstarávania predstavuje takmer 2 mil. eur s DPH, vrátane 5-ročného servisu. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o tom informovalo v tlačovej správe.

Prístroj dokáže podľa rezortu využívať moderné terapeutické, ale aj stereotaktické techniky, ktoré sú mimoriadne náročné na prístrojové vybavenie. Poskytuje liečbu vysoko energetickým žiarením predovšetkým onkologických ochorení, ale má využitie aj v neurochirurgii.

Pacienti dostanú rádioterapiu s najvyššou kvalitou a zároveň nové možnosti liečby. Presná diagnostika, vďaka ktorej vieme stanoviť cielenú liečbu, je pre nás prioritou,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Zdokonalenie liečby

Spolu s lineárnym urýchľovačom dostalo oddelenie rádioterapie vo FN Nitra aj nový plánovací systém a dozimetrické vybavenie na dennú kontrolu parametrov prístroja a overenie rádioterapeutických plánov.

Fakultna nemocnica nitra onkologia.jpg
Foto: fnnitra.sk

Vďaka novej technike je možné zdokonaliť rádioterapeutickú liečbu prostredníctvom väčšej dávky vysoko energetického žiarenia s lepšou presnosťou do miesta nádoru, pričom je menej zaťažené okolité zdravé tkanivo,“ uviedla generálna riaditeľka FN Nitra Jarmila Mikušová.

Ministerstvo zdravotníctva

Ministerstvo zdravotníctva v rámci centrálneho nákupu realizovalo nákup 16 lineárnych urýchľovačov, vrátane siedmich simulátorov, kompletnej dozimetrie a dvoch intrakraniálnych stereotaxií.

Fakultna nemocnica nitra onkologia 2.jpg
Foto: fnnitra.sk

Lineárne urýchľovače sa obstarali pre univerzitné a fakultné nemocnice v Nitre, Martine, Banskej Bystrici, Prešove, Trenčíne, Žiline, či onkologické ústavy v Košiciach a Bratislave. Všetky nakúpené prístroje by mali byť uvedené do prevádzky do konca roka 2020.

Ako informoval rezort, úspora na nákupoch predstavuje vďaka centrálnemu obstarávaniu a elektronickej aukcii takmer 22 mil. eur s DPH. Tieto peniaze tak môžu byť podľa ministerstva zdravotníctva investované do ďalších oblastí potrebných pre pacientov či zdravotnícky personál. V prevádzke je zatiaľ nový lineárny urýchľovač v NOÚ v Bratislave, VOÚ v Košiciach a vo FN Nitra. Ďalšie budú postupne uvádzané do prevádzky.

Fakultna nemocnica nitra onkologia 3.jpg
Foto: fnnitra.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X