Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dab_figuriny v hladisku1a.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, Divadlo Andreja Bagara v Nitre
7. októbra 2020 Správy Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre zapĺňa hľadisko figurínami, reaguje tak na epidemiologické opatrenia

Epidemiologické opatrenia obmedzujú počet ľudí na hromadných podujatiach na 50 s tým, že do tohto počtu sú započítaní aj herci a ďalší personál.

Okrem divákov sa v hľadisku vo Veľkej sále Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre od pondelka 5. októbra nachádzajú okrem divákov aj figuríny. Divadlo takýmto spôsobom reaguje na epidemiologické opatrenia, ktoré znížili počet ľudí na hromadných podujatiach na 50. Problém je v tom, že do tohto počtu sú započítaní herci aj ďalší personál, v hľadisku DAB môže momentálne sedieť maximálne 30 až 45 divákov.

A to je v sále s kapacitou viac ako 570 miest naozaj málo. Aby sa naši herci nepozerali do prázdnej sály, rozhodli sme sa zaplniť ju aspoň čiastočne maketami divákov. Inšpirovali sme sa niektorými športovými klubmi, kde k figurínam na tribúnach často dopĺňajú dokonca aj zvukové efekty. Až do takých detailov sme však nechceli ísť. Veríme, že aj obmedzený počet divákov dokáže svojím potleskom, či smiechom vyvolať potrebnú atmosféru,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Zmena programu

Divadlo tiež muselo prepracovať svoj pôvodný októbrový program. „Napríklad v muzikáli Tisícročná včela je približne 80 účinkujúcich a obslužného personálu, takže by sme ho nemohli hrať ani pred prázdnou sálou. Do programu sme preto nasadili také inscenácie, kde hrá menej účinkujúcich,“ povedal J. Dóczy a dodal: „Museli sme zároveň hľadať aj hry, pri ktorých sú náklady na ich uvedenie približne rovnaké ako sú tržby zo vstupného, aby to bolo jedna k jednej a boli sme pri prevádzkových nákladoch aspoň na nule.“

Dab_figuriny v hladisku1a.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Napriek situácií je záujem divákov o predstavenia veľký. „Určite by sme dokázali zaplniť oveľa viac miest v hľadisku. Po zavedení núdzového stavu sme ale stáli pred rozhodnutím, či zavrieť divadlo, alebo hrať aj za takých podmienok, aké boli stanovené. Rozhodli sme sa tak aj napriek tomu, že sme v ťaživej ekonomickej situácii a sme v kategórii divadiel, v ktorej nemáme nárok na štátnu pomoc,“ doplnil J. Dóczy.

Epidemiologické opatrenia

V Divadle tiež myslia na dodržiavanie epidemiologických opatrení proti šíreniu koronavírusu. Viacero opatrení vykonáva dokonca nad rámec. Diváci majú medzi sebou rozostupy a predstavenia sledujú v ochranných rúškach.

Každému divákovi je zmeraná teplota a vydezinfikované ruky pri vstupe do DAB. Po každom predstavení sú všetky priestory divadla vydezinfikované tímom pracovníkov, ktorý si divadlo nechalo špeciálne vyškoliť. Používajú certifikované dezinfekčné prostriedky, aké sa využívajú aj v nemocniciach.

Dab_figuriny v hladisku2a.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Dab_figuriny v hladisku3a.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X