Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka konferenia forum vidiecky parlament sr.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
2. novembra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDen.sk Diskusia()

Fórum Vidieckeho parlamentu na Slovensku zasadal po desiatykrát

Už dve desaťročia je hlavným cieľom Vidieckeho parlamentu na Slovensku (OZ VIPA SK) zvyšovanie kvality života na vidieku.

Združenie podporuje snahy aktívnych občanov, ktorí chcú po sebe zanechať hmatateľný odkaz pre budúce generácie. Na základe tejto myšlienky sa v dňoch 26. – 27. októbra v Nitre už po desiatykrát stretli členovia, hostia a partneri organizácie na zasadnutí Fóra Vidieckeho parlamentu na Slovensku, aby sformulovali požiadavky a potreby slovenského vidieka na najbližšie dva roky.

Účastníkmi zasadnutia boli iniciatívni ľudia, ktorých skúsenosti, vzdelanie a líderské schopnosti dávajú predpoklad k participácií na tvorbe vidieckych politík, ktoré zabezpečia optimálne podmienky pre rozvoj vidieka a rozumné využívanie európskych fondov.

Po oficiálnej časti, na ktorej predstavilo OZ VIPA SK svoju činnosť a aktuálne realizované projekty, pozdravili rokovanie viacerí hostia: Ing. Jozef Dvonč, primátor mesta Nitra a podpredseda ZMOS, docentka Ing. K. Halászová rektorka SPU Nitra, Mgr. Zlatica Csontos Šimoňáková z MŽP SR, Ing. Zuzana Repiská zástupkyňa Agroinštitútu Nitra, doc. Jozef Húska za OZ Magna Via, Viliam Oberhauser z Matice slovenskej a zahraniční hostia z Čiech a Maďarska.

Ts vipa003.jpg

Nasledovalo rokovanie v odborných pracovných skupinách, kde sa diskutovalo o konkrétnych problémoch a potrebách vidieka a o ich ďalších možných riešeniach. Garantmi jednotlivých skupín boli špecialisti, ktorí poskytli účastníkom vstupné informácie o súčasnom stave a legislatívnych rámcoch príslušnej problematiky.

Odborné pracovné skupiny sa venovali témam ako spoločná poľnohospodárska politika, ekológia na vidieku, pracovné príležitosti na vidieku alebo potreby mladých ľudí z vidieka pre tvorbu regionálnej, národnej a európskej mládežníckej politiky. Pracovné skupiny následne vypracovali závery, ktoré boli schválené Fórom Vidieckeho parlamentu a plnenie týchto úloh bude hlavným programom OZ Vidiecky parlament na Slovensku na obdobie najbližších dvoch rokov.

Ts vipa001.jpg

Vidiecky spôsob života sa postupne stráca, dediny sa prispôsobujú mestám

V obciach postupne upadá poľnohospodárska výroba, nedostatočne sa chráni čistota prostredia a stratil sa aj vidiecky charakter života na dedine. Mladí ľudia sú buď demotivovaní pre nich nezaujímavou prácou na vidieku, alebo im chýbajú požadované zručnosti a odborná kvalifikácia.

Súčasná legislatíva bráni rozvoju vidieka a remesiel a zložitá byrokracia je pre farmárov, drobných podnikateľov a poľnohospodárov odrádzajúca. Účastníci Vidieckeho Fóra v Nitre si však uvedomujú, že všetky problémy sa nedajú riešiť naraz. Tento stav si vyžaduje stanoviť jednoznačné ciele, ktoré sa budú dať naplniť bez ohľadu na vládnuce politické strany.

Ts vipa002.jpg

V navrhovanej dvojročnej koncepcii riešenia obnovy a udržania životného prostredia bude potrebné vytvoriť s rezortmi zdravotníctva, školstva i pôdohospodárstva spoločný harmonogram riešenia problematiky vidieka, ekológie, zamestnanosti a podobne.

Z rozpravy vidieckom fóre v Nitre vznikli mnohé závery, ktoré poukazujú na riešenie aktuálnych tém. V poľnohospodárskej výrobe je napríklad potrebné zaoberať sa odbytom slovenských poľnohospodárskych a potravinárskych produktov, ktorých kvalitu je treba systematicky a trvale propagovať.

Pre kvalitu života na vidieku je zas potrebné zabezpečiť vyššiu zamestnanosť a pracovné príležitosti, presadzovať nutnosť spolupráce všetkých zložiek agrosektora a ukončiť dlhotrvajúce pozemkové úpravy. Námetov na riešenie je však podstatne viac. Dôležité je, aby tieto hlasy vidieka boli vypočuté. Je potrebné, aby sa neustále hľadali riešenia, ako si zachovať zdravé životné prostredie, udržať ľudí na vidieku, a taktiež postupne obnoviť našu potravinovú sebestačnosť.

Ts vipa005.jpg

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X