Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Budova Mediahaus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
18. februára 2015 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o

Fórum mladých sa presúva do mestských priestorov

V budúcnosti bude možno sídliť budove bývalého kina Palace

NITRA 17. februára – Projekt Fórum mladých opustí priestory firmy Mediahaus na ulici Fraňa Mojtu v Nitre a presunie sa do objektov vo vlastníctve mesta. Informovala o tom agentúru SITA referentka pre kultúru Mestského úradu v Nitre Zuzana Kováčová. Dôvodom sťahovania má byť úspora a rozšírenie aktivít pre mladých aj do nitrianskych mestských častí. Momentálne Fórum nefunguje. „Je pauza, lebo vypratávame priestory. Od prvého marca budú aktivity Fóra mladých v kultúrnych domoch v Dražovciach, Janíkovciach, Krškanoch, Párovských Hájoch a v Mlynárciach, synagóge a v centre mesta,“ povedala Kováčová.

Mesto vypovedalo zmluvu s firmou Mediahaus vlani v decembri. Na jej základe platilo tejto firme ročne za prenájom priestorov vyše 60-tisíc eur. „Nájom bol zrušený mojím rozhodnutím,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč. „Momentálne beží trojmesačná výpovedná lehota“. Dlho sa v súvislosti si sídlom Fóra mladých skloňovali priestory bývalého kina Palace. „V najbližšej budúcnosti budú aktivity v kultúrnych domoch a možno budeme šetriť na rekonštrukciu kina Palace,“ uviedol primátor. Ako povedal, tá myšlienka je platná a pre sídlo Fóra mladých v budove bývalého kina sa vytvára projekt. V budove bývalého kina sa už od roku 2005 nepremieta a priestory vo vlastníctve mesta chátrajú.

Hlavným cieľom Fóra mladých je osloviť cieľovú skupinu 15- až 25-ročných a ponúknuť im priestor na stretnutia, voľnočasové aktivity, na rozvíjanie ich osobnosti a záujmov, a tak ich zapájať do spoločenského diania a motivovať ich k aktivite a spolupráci na projektoch mesta Nitra.

Mesto malo prenajatú plochu 1096 m2, pričom za jeden meter štvorcový platillo na mesiac mesto podľa typu priestoru 1,66 eura, 2,91 eura, a 5 eur. V porovnaní s cenami nájmu priestorov v danej lokalite to bola cena nižšia ako trhová. Fórum mladých v Mediahause pozostávalo zo štyroch väčších priestorov. Ponúkalo veľkú sálu, telocvičňu, kinoklub, priestor s hrami a stolným tenisom a priestory pre rockovú školu. Organizovali sa tam rôzne podujatia, výstavy, pohybové aktivity či premietania pre študentov. Mesačne navštívilo Fórum mladých niekoľko tisíc ľudí a to aj po tom, čo mesto zaviedlo spoplatnenie vstupu.

Prevádzku Fóra mladých mesto dotovalo v roku 2014 sumou 100-tisíc eur – v sume boli zahrnuté všetky náklady vrátane prevádzkových nákladov a prenájmu. Pre porovnanie – centrum voľného času Domino získalo v roku 2014 dotáciu 311-tisíc eur a Základná umelecká škola v tom istom roku dostala 671-tisíc eur.

Do pôvodných priestorov Fóra mladých sa bude rozširovať vedľajšie coworkingové centrum, ktoré je podobne určené pre mladých aktívnych ľudí. Podľa doterajších informácií by tam mala vzniknúť aj kaviareň.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X