Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Budova Mediahaus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
18. februára 2015 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o

Fórum mladých sa presúva do mestských priestorov

V budúcnosti bude možno sídliť budove bývalého kina Palace

NITRA 17. februára – Projekt Fórum mladých opustí priestory firmy Mediahaus na ulici Fraňa Mojtu v Nitre a presunie sa do objektov vo vlastníctve mesta. Informovala o tom agentúru SITA referentka pre kultúru Mestského úradu v Nitre Zuzana Kováčová. Dôvodom sťahovania má byť úspora a rozšírenie aktivít pre mladých aj do nitrianskych mestských častí. Momentálne Fórum nefunguje. „Je pauza, lebo vypratávame priestory. Od prvého marca budú aktivity Fóra mladých v kultúrnych domoch v Dražovciach, Janíkovciach, Krškanoch, Párovských Hájoch a v Mlynárciach, synagóge a v centre mesta,“ povedala Kováčová.

Mesto vypovedalo zmluvu s firmou Mediahaus vlani v decembri. Na jej základe platilo tejto firme ročne za prenájom priestorov vyše 60-tisíc eur. „Nájom bol zrušený mojím rozhodnutím,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč. „Momentálne beží trojmesačná výpovedná lehota“. Dlho sa v súvislosti si sídlom Fóra mladých skloňovali priestory bývalého kina Palace. „V najbližšej budúcnosti budú aktivity v kultúrnych domoch a možno budeme šetriť na rekonštrukciu kina Palace,“ uviedol primátor. Ako povedal, tá myšlienka je platná a pre sídlo Fóra mladých v budove bývalého kina sa vytvára projekt. V budove bývalého kina sa už od roku 2005 nepremieta a priestory vo vlastníctve mesta chátrajú.

Hlavným cieľom Fóra mladých je osloviť cieľovú skupinu 15- až 25-ročných a ponúknuť im priestor na stretnutia, voľnočasové aktivity, na rozvíjanie ich osobnosti a záujmov, a tak ich zapájať do spoločenského diania a motivovať ich k aktivite a spolupráci na projektoch mesta Nitra.

Mesto malo prenajatú plochu 1096 m2, pričom za jeden meter štvorcový platillo na mesiac mesto podľa typu priestoru 1,66 eura, 2,91 eura, a 5 eur. V porovnaní s cenami nájmu priestorov v danej lokalite to bola cena nižšia ako trhová. Fórum mladých v Mediahause pozostávalo zo štyroch väčších priestorov. Ponúkalo veľkú sálu, telocvičňu, kinoklub, priestor s hrami a stolným tenisom a priestory pre rockovú školu. Organizovali sa tam rôzne podujatia, výstavy, pohybové aktivity či premietania pre študentov. Mesačne navštívilo Fórum mladých niekoľko tisíc ľudí a to aj po tom, čo mesto zaviedlo spoplatnenie vstupu.

Prevádzku Fóra mladých mesto dotovalo v roku 2014 sumou 100-tisíc eur – v sume boli zahrnuté všetky náklady vrátane prevádzkových nákladov a prenájmu. Pre porovnanie – centrum voľného času Domino získalo v roku 2014 dotáciu 311-tisíc eur a Základná umelecká škola v tom istom roku dostala 671-tisíc eur.

Do pôvodných priestorov Fóra mladých sa bude rozširovať vedľajšie coworkingové centrum, ktoré je podobne určené pre mladých aktívnych ľudí. Podľa doterajších informácií by tam mala vzniknúť aj kaviareň.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X