Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Ms nitra titulka subory vyrocie suriancanka.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor fotografií: Jozef Majtán
3. decembra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skMatica slovenská v Nitre, Nikola Rechtorisová Diskusia()

Folklórny súbor Šuriančanka oslavoval okrúhle výročie

V sobotu 24. novembra sa v Šuriankach konali oslavy 10. výročia založenia Folklórneho súboru Šuriančanka pracujúceho pod vedením matičiarky Evy Kondelovej.

Členovia tohto súboru sú už päť rokov kolektívnymi členmi Miestneho odboru Matice slovenskej v Šuriankach, ktorý v obci založila Veronika Stodolová.

FS Šuriančanka zakladalo 22 členov. Eva Kondelová sa k vedeniu súboru dostala až časom a na jeho založenie si spomína úsmevom. Začalo to stretnutím s kamarátkou, ktorá jej povedala: „Príď večer ku mne, ideme zakladať súbor.

1.jpg
FS Šuriančanka. Autor : Jozef Majtán

O tom, že láska k folklóru a chuť pracovať v tejto oblasti, nepotrebujú zbytočné reči, ale srdce, zanietenosť a skutky, svedčí okamžité rozhodnutie oboch dám. „Slovo dalo slovo, chlapi vedeli hrať na heligónkach, ženy spievať a tak sme súbor veru aj založili,“ vysvetľuje E. Kondelová.

Prvé vystúpenie ich čakalo už na Vianoce, ďalšie na fašiangy. Obe mali v obci Šurianky veľký úspech, a tak sa rozhodli pokračovať v začatom. Odvtedy fungujú s menšími obmenami v zložení až dodnes. Na sobotnom podujatí sa jubilujúca Šuriančanka predstavila s pásmom Ako sa melie múka.

2.jpg
Súbor Bojničan z Bojničiek. Autor : Jozef Majtán

Snahou jej členov je najmä zachovať ľudové piesne, zvyky a tradície Šurianok a ich okolia. Folkloristi zo Šuriančanky neboli však jedinými vystupujúcimi. Do programu prispeli folklórne súbory Bojničan a Chyzerovčanka, Komňackí mládenci, Podzoborskí heligonkári z Výčap-Opatoviec, hudobné zoskupenie Aby bola muzika a najmladší účastník Maťko Kysel z Jasenice, ktorý prítomných očaril svojim spevom a hrou na heligónku.

Podujatie sa zrealizovalo za podpory Nitrianskeho samosprávneho kraja a Obecného úradu Šurianky.

3.jpg
Odovzdávanie ďakovných listov vedúcim FS. Autor : Jozef Majtán

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X