Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ms nitra titulka subory vyrocie suriancanka.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor fotografií: Jozef Majtán
3. decembra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skMatica slovenská v Nitre, Nikola Rechtorisová Diskusia()

Folklórny súbor Šuriančanka oslavoval okrúhle výročie

V sobotu 24. novembra sa v Šuriankach konali oslavy 10. výročia založenia Folklórneho súboru Šuriančanka pracujúceho pod vedením matičiarky Evy Kondelovej.

Členovia tohto súboru sú už päť rokov kolektívnymi členmi Miestneho odboru Matice slovenskej v Šuriankach, ktorý v obci založila Veronika Stodolová.

FS Šuriančanka zakladalo 22 členov. Eva Kondelová sa k vedeniu súboru dostala až časom a na jeho založenie si spomína úsmevom. Začalo to stretnutím s kamarátkou, ktorá jej povedala: „Príď večer ku mne, ideme zakladať súbor.

1.jpg
FS Šuriančanka. Autor : Jozef Majtán

O tom, že láska k folklóru a chuť pracovať v tejto oblasti, nepotrebujú zbytočné reči, ale srdce, zanietenosť a skutky, svedčí okamžité rozhodnutie oboch dám. „Slovo dalo slovo, chlapi vedeli hrať na heligónkach, ženy spievať a tak sme súbor veru aj založili,“ vysvetľuje E. Kondelová.

Prvé vystúpenie ich čakalo už na Vianoce, ďalšie na fašiangy. Obe mali v obci Šurianky veľký úspech, a tak sa rozhodli pokračovať v začatom. Odvtedy fungujú s menšími obmenami v zložení až dodnes. Na sobotnom podujatí sa jubilujúca Šuriančanka predstavila s pásmom Ako sa melie múka.

2.jpg
Súbor Bojničan z Bojničiek. Autor : Jozef Majtán

Snahou jej členov je najmä zachovať ľudové piesne, zvyky a tradície Šurianok a ich okolia. Folkloristi zo Šuriančanky neboli však jedinými vystupujúcimi. Do programu prispeli folklórne súbory Bojničan a Chyzerovčanka, Komňackí mládenci, Podzoborskí heligonkári z Výčap-Opatoviec, hudobné zoskupenie Aby bola muzika a najmladší účastník Maťko Kysel z Jasenice, ktorý prítomných očaril svojim spevom a hrou na heligónku.

Podujatie sa zrealizovalo za podpory Nitrianskeho samosprávneho kraja a Obecného úradu Šurianky.

3.jpg
Odovzdávanie ďakovných listov vedúcim FS. Autor : Jozef Majtán

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X