Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sos veterinarna nitra maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.sk
4. apríla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Firma stavala na Strednej škole veterinárnej v Nitre bez zmluvy, kraj podal trestné oznámenie

Na Strednej odbornej škole veterinárnej v Nitre stavala firma bez zmluvy. Na rekonštrukcii telocvične už preinvestovala vyše 300-tisíc eur, Nitriansky samosprávny kraj ako zriaďovateľ školy s ňou však zmluvu neuzatvoril.

Prípadom sa v stredu zaoberalo zastupiteľstvo kraja. Ako povedal nitriansky župan Milan Belica, „ešte som sa nestretol s takýmto prípadom, že by nejaká firma nastúpila na stavenisko bez jeho riadneho odovzdania a bez podpísania zmluvy.“ Podal preto za kraj trestné oznámenie a neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Vysporiadanie vlastníckych vzťahov

Krajskí poslanci po dlhej diskusii schválili návrh na vysporiadanie vlastníckych vzťahov s firmou JUMA Nitra, s. r. o. Kraj uznáva výšku oprávnených nákladov na zrealizovanú časť diela v maximálnom rozsahu 310 157 eur s DPH, ktorú sa zaväzuje firme zaplatiť do 31. mája. Do tohto termínu má zároveň firma JUMA Nitra urobiť „nevyhnutné stavebné práce smerujúce k riadnemu ukončeniu časti zrealizovaného diela“ v maximálnej cene 68 756 eur. V praxi to znamená zakonzervovanie stavby. Okrem toho má nahradiť náklady, ktoré mal kraj s vypracovaním znaleckého posudku na cenu zrealizovanej stavby a na prípravu dohody o urovnaní vo výške 6 100 eur.

Zrušená súťaž

Nitriansky samosprávny kraj vyhlásil súťaž na rekonštrukciu vstupnej časti a telocvične Strednej odbornej škole veterinárnej v Nitre koncom júna 2017. Kritériom súťaže bola cena a doba realizácie. Súťaž vyhrala firma JUMA Nitra s ponukou 1 066 645 eur, práce chcela stihnúť za 22 pracovných dní. Kraj však súťaž zrušil. Belica mal pochybnosti, že za 22 dní sa nedá stavba kvalitne spraviť vzhľadom na jej rozsah a technologické postupy, ktoré si vyžadujú určitý čas. Firma napriek tomu v areáli školy začala stavať, na čo župa prišla 26. októbra 2017. „Chcel som, aby mi niekto s okrúhlou pečiatkou povedal, či sa to za 22 dní dá urobiť. Ani som sa toho nedočkal, lebo sme zistili, že firma už robí,“ povedal Belica.

Nezodpovedané otázky

Poslanci sa v diskusii pýtali na príčinu vzniknutej situácie. Pochybnosti mali o verejnom obstarávaní aj o konaní riaditeľky školy. „Mne osobne aj nášmu celému poslaneckému klubu chýba veľa odpovedí na otázky, ktoré boli položené a ktoré – podľa nášho názoru – vedome neboli zodpovedané. Celá vec má riešenie jedine tak, keď dostaneme odpovede na otázku, čo túto situáciu spôsobilo, pretože my tu riešime následok a nie príčinu,“ povedal po zastupiteľstve novinárom poslanec Miloš Dovičovič z klubu SaS, OĽANO, KDH, Šanca, NOVA. Príčinou podľa neho bolo „zbabranie“ verejného obstarávania.

Iván Farkas za poslanecký klub SMK-MKP poukázal na to, že treba vyvodiť dôsledky voči tým, ktorí sú za situáciu zodpovední. „Prečo riaditeľka školy akceptovala, že tam stavbári nastúpili? Dostala pokyn, aby ich tam pustila? Ak takýto pokyn nedostala, tak potom ona je jednoznačne vinná,“ povedal Farkas. Riaditeľka Edita Križanová situáciu na zastupiteľstvo vysvetliť neprišla. Namiesto toho išla na celý týždeň na pracovnú cestu do zahraničia, čo mnohí poslanci kritizovali. Belica reagoval, že nemá vedomosť o tom, že by riaditeľka konala na pokyn niekoho z úradu kraja. „Keby som to vedel, tak v momente končí ten úradník u mňa,“ povedal.

Na otázku, aké konkrétne dôsledky vyvodil a voči komu, neodpovedal. Pýtali sa ho na to poslanci aj novinári. „Čo som mohol, také tresty som uložil. Ja nemôžem odvolať pani riaditeľku bez súhlasu rady školy,“ povedal. Zároveň dodal, že počká na výsledky súdu.

O 145-tisíc eur viac

Stredná odborná škola veterinárna v Nitre sa v súvislosti s firmou JUMA Nitra už raz do pozornosti verejnosti dostala. V roku 2014 podpísala s touto spoločnosťou zmluvu za 466-tisíc eur, čo bolo o 145- tisíc eur viac, ako bola víťazná ponuka tejto firmy z tendra. V súťaži pritom bolo až desať cenových ponúk nižších od sumy, ktorú nakoniec škola firme zaplatila. Dodatkom k zmluve sa predĺžila aj lehota zhotovenia stavby, a to na trojnásobok oproti pôvodnej ponuke. Upozornila na to vtedy Trasparency International Slovensko. S firmou JUMA Nitra sa spojiť nepodarilo. Telefonický kontakt, ktorý má uvedený na internete, je neplatný.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X