Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
Foto: NitraDen.sk, SH
31. augusta 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS Diskusia()

Festival Divadelná Nitra prinesie zaujímavé inscenácie, predstavia sa domáci i zahraniční autori

Program festivalu doplnia spoločensky angažované témy i formálne experimenty. 

Zahraničný program 31. ročníka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra bude naozaj bohatý. Okrem avizovaných predstavení sa diváci môžu tešiť na ďalšie zaujímavé inscenácie zahraničných umelcov.

Vstupenky na predstavenia si môžu návštevníci kúpiť online alebo v pokladnici festivalu (bod.K7, Štefánikova trieda č. 7) v pracovných dňoch od 15.00 hod. do 17.00 hod.

Paralelný svet videohier

Český divadelný a vizuálny umelec Jan Mocek sa na festivale predstaví prvýkrát. Dielom Virtual Ritual zavedie divákov do paralelného sveta online videohier, pričom sa ocitnú na prienikoch virtuálneho mesta Los Santos z hry Grand Theft Auto a Prahy.

Účastníkmi hry sú urbanista Osamu Okamura, youtuber Atlet, fotografka a gamerka Adéla Vosičková. Ocitnú sa v rôznych situáciách v rôznych priestoroch oboch miest. Dostanú sa až do ulíc Nitry, kde odhaľujú skryté prepojenia medzi skutočným a virtuálnym svetom.

Inštitucionálne násilie

Diváci uvidia prvýkrát aj španielskeho autora a režiséra Pabla Fidalga s inscenáciou Encyklopédia bolesti.I.diel: Zostane to medzi nami. Je to najosobnejším a najpolitickejším dielom autora.

Vypovedá o inštitucionálnom násilí, skúsenostiach niekoľkých generácií žiakov a študentov cirkevných škôl. Autor si prešiel v mladosti nepríjemnou skúsenosťou zo školských čias, čo sa odrzkadlilo na príbehu s autobiografickými motívmi.

Multimediálna bábková inscenácia

V septembri 2020 uviedlo nezávislé divadelné zoskupenie Odivo, ktorého zakladateľkou je Mária Danadová, dielo Svetlonos. Dielo vzniklo v spolupráci s bábkarom Ivanom Martinkom a ide o multimediálnu bábkovú inscenáciu.

V diele sa stretávajú dômyselná práca s bábkou, nové technológie a živá hudba. Postava Svetlonosa ožíva ako spojenie živého herca a bábky v rozprávkovej obrazivosti a v technologicky bravúrnom predvedení.

Nevyhnutná ochrana prírody

Nitrianske Divadlo Andreja Bagara bude na festivale zastupovať inscenácia Kým nastane ticho. Stojí za ním autorka a dramaturgička Slavka Civáňová, režisérka Iveta Ditte Jurčová a nitriansky herecký súbor.

Inscenácia odkazuje na nevyhnutnosť chrániť krehkú prírodu a životné prostredie. V diele sú kombinované audio a videoinštalácie s performatívnymi vstupmi hercov, ktorí prinášajú súčasný pohľad na vzťah človeka ku krajine a stav slovenských lesov.

V inscenácii budete počuť vyjadrenia z rozhovorov ochranára a aktivistu Erika Baláža. Zároveň sa využívajú fyzikálno-chemické pokusy inšpirované aktivitami Fakulty prírodných vied UKF v Nitre i vedeckých múzeí na Slovensku a v Česku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X