Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fn v nitre.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vrchný rad zľava: MUDr. Marián Bakoš, PhD., MHA, medicínsky riaditeľ, MUDr. Ľubomír Kralovič, neonatológ, PHDr. Melanie Beťková, vedúca pre ošetrovateľstvo, PHDr. Andrea Vranková, MHA, vedúca sestra Kliniky novorodencov, detí a dorastu. Spodný rad zľava: Mgr. Iveta Géciová, vedúca sestra novorodenecká klinika, MUDr. Zuzana Pechočiaková, primárka Kliniky novorodencov, detí a dorastu. Foto: lidl.sk
15. februára 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Fakultná nemocnica v Nitre získala prístroje na liečbu kriticky chorých novorodencov

Vďaka zákazníkom diskontného reťazca Lidl získala Fakultná nemocnica (FN) v Nitre set špičkových prístrojov na liečbu kriticky chorých novorodencov. V rámci projektu Dobré rozprávky sa podarilo venovať slovenským nemocniciam život zachraňujúce zostavy v celkovej hodnote viac ako jeden milión eur. Získalo ich 53 novorodeneckých pracovísk vo všetkých nemocniciach, ktoré na Slovensku umožňujú bezplatný pôrod.

Set pozostáva z troch častí: novorodeneckého výhrevného lôžka, prístroja na vysoko prietokovú kyslíkovú liečbu kontinuálnym pretlakom a fototerapeutickej LED lampy na liečbu žltačky. „Ďakujeme spoločnosti Lidl a všetkým ich zákazníkom, ktorí sa zapojili do tohto projektu a prispeli tak k rozšíreniu prístrojového vybavenia na Klinike novorodencov, detí a dorastu Fakultnej nemocnice v Nitre,“ uviedol pri príležitosti odovzdania prístrojov medicínsky riaditeľ FN v Nitre Marián Bakoš.

Ročne sa na Slovensku narodí približne 55-tisíc detí, pričom viac ako desatina z nich potrebuje bezprostredne po narodení medicínsku pomoc. Vďaka spomenutej zostave prístrojov bude možné pomôcť dlhšiu dobu aj tým novorodencom, ktorí nie sú bezprostredne preložení do spádového vysoko špecializovaného neonatologického pracoviska.

„Výhrevné lôžko je základným zariadením využívaným v starostlivosti o choré dieťa, umožní udržanie jeho telesnej teploty počas liečby. Je konštruované tak, aby personál mal dobrý prístup k pacientovi. Dopĺňa ho moderný vysokoprietokový prístroj na podávanie zvlhčeného kyslíka, ktorým je možné dieťaťu zároveň aj pomôcť pri dýchaní. Kyslík je liek, ktorý má aj nežiadúce účinky a jeho presné dávkovanie je preto nevyhnutnosťou. Ide o často život zachraňujúci prístroj. Mnohí z týchto pacientov majú aj novorodeneckú žltačku, ktorá v extrémnych prípadoch môže viesť až k poškodeniu mozgu novorodenca. A práve na jej liečbu je určená fototerapeutická lampa, ktorá pôsobením svetla znižuje koncentráciu žlčového farbiva v krvi,“ podotkol Prof. Mirko Zibolen.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X