Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nemocnica nitra nitraden (2)
© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o
4. novembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Fakultná nemocnica Nitra rieši nedostatok anestéziológov dohodármi

Fakultnej nemocnici (FN) v Nitre už dlhší čas chýbajú anestéziológovia, pacientom preto odsúvajú termíny operácií. Situácia sa vyhrotila cez leto, keď odišlo z nemocnice niekoľko anestéziológov. Podľa riaditeľa nemocnice Jozefa Valockého nemocnica tento problém rieši.

„Od júna 2016 rozviazalo pracovný pomer päť anestéziológov, do pracovného pomeru sme prijali šesť lekárov anestéziológov a uzatvorili štyri dohody na výkon pracovnej činnosti,“ uviedol Valocký. Jeden ďalší lekár na dohodu má pribudnúť od 4. novembra. Podľa neho pracuje v súčasnosti v nitrianskej nemocnici 21 anestéziológov, z toho 11 atestovaných a desať bez atestácie. Päť lekárov je zaradených do atestačnej prípravy.

„Každý lekár, ktorý príde, môže situáciu trošku zlepšiť. Budem sa pýtať na to, aké sú to dohody. Ja si myslím ale, že je to len také plátanie a pokiaľ sa tam niečo vážnejšie nestane, bude sa to plátať aj ďalej,“ povedal lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík. Nedostatok atestovaných lekárov je podľa neho vážnym problémom. „Chceli by ste, aby vás uspával šesťmesačný lekár? A to sa robí. Argumentujú tým, že je málo lekárov. Za desať rokov vyšlo 6 000 lekárov zo slovenských lekárskych fakúlt. Tak kde sú tí lekári?“ pýta sa Ševčík.

Fakultná nemocnica v Nitre prevádzkuje podľa jeho slov bežne desať až 12 operačných sál, na ktorých by mal byť každý deň aspoň jeden atestovaný lekár. Mladí lekári sa majú učiť od svojich starších a skúsenejších kolegov a nie na pacientoch, zdôraznil Ševčík. Prišli mu už desiatky podnetov od pacientov, ktorí sa sťažujú na odklad termínov operácie v nitrianskej nemocnici. „Ja mám informácie, že v súčasnosti už v nočných službách poskytujú služby v odbore anestéziológie a intenzívnej medicíny aj neatestovaní lekári a operujúci lekári s tým majú vážny problém. Veľa pacientov končí potom na ARO,“ podotkol Ševčík.

Fakultná nemocnica v Nitre získala v stredu ocenenie Nemocnica roka 2016 od Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc. Dosiahla suverénne najlepšie hospodárske čísla. „Keď zelené čísla sú prioritou poskytovania zdravotnej starostlivosti, tak to je tragédia,“ komentoval Ševčík.

Ako dodal, hospodárske výsledky nie sú všetko, prvoradé sú ľudské životy a poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Apeluje na ministerstvo zdravotníctva, aby situáciu riešilo. „To, že nemáme lekárov, a je to tak všade na Slovensku, to nie je odpoveď. Niekto za to musí predsa zodpovedať,“ podčiarkol.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Stanislava Luptáková reagovala, že minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa o situáciu vo nitrianskej nemocnici pravidelne zaujíma, osobne rokoval v nemocnici s lekármi aj s vedením. „Manažment Fakultnej nemocnice realizuje všetky kroky potrebné k riadnemu a plnohodnotnému fungovaniu nemocnice, takisto ministerstvo zdravotníctva chod tohto zdravotníckeho zariadenia vrátane avizovaného možného nástupu nových lekárov kontinuálne monitoruje,“ uviedla Luptáková.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X