Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zachranna_akcia_ukf 1.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
FSVaZ UKF
28. februára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva UKF sa konala záchranná akcia

Na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva bolo 27. februára veľmi rušno. V budove sa pohybovalo množstvo zdravotníckych záchranárov, ktorí mali plné ruky práce…

Našťastie, toto nebola skutočná záchranárska akcia, ale simulované cvičenie urgentnej zdravotnej starostlivosti v terénnych podmienkach, ktoré organizovala už po druhýkrát Katedra klinických disciplín a urgentnej medicíny.

Prvé takéto cvičenie realizovali na jeseň 2016 a stretlo sa u študentov s pozitívnym ohlasom. Veď môcť si vyskúšať záchranu života iného človeka, správne určenie diagnózy a zároveň sa popasovať s nepredvídateľnými okolnosťami, ktoré na záchranára môžu čakať v teréne, je na nezaplatenie. Najmä, ak simulácie vytvárali – vymysleli aj zahrali – záchranári z praxe, ktorí sú zároveň bývalými študentmi FSVaZ.

V jesennom simulovanom cvičení si tak mohli študenti v „bezpečných“ podmienkach nacvičiť napr. zásah pri udalosti s hromadným postihnutím osôb (výbuch benzínu v garáži domu, v ktorej žili bezdomovci), pôrod dvojičiek v extrémnych podmienkach alebo zásah a ošetrenie účastníkov nehody pri strete motocyklu a auta.

Zachranna_akcia_ukf 2.jpg
FSVaZ UKF

„Za realizáciou takéhoto cvičenia je mnoho zanietených ľudí a ich ochota spojiť svoje sily a vedomosti pre dobrú vec. Katedre sa darí rozvíjať spoluprácu so svojimi absolventmi, ktorí sú ochotní obetovať svoj čas a skúsenosti pre mladších budúcich kolegov. Absolventi štúdia Urgentnej zdravotnej starostlivosti boli nielen figurantmi v simulovaných situáciách, ale aj hodnotiteľmi výkonu študentov. Súčasťou cvičenia je aj zvládnutie vedomostného teoretického testu a celkový výsledok sa študentovi počíta do záverečného hodnotenia predmetu,“ povedala zástupkyňa vedúceho katedry PhDr. Monika Mankovecká, PhD.

Študenti urgentnej zdravotnej starostlivosti majú na takýchto cvičeniach možnosť preukázať naučené vedomosti a osvojené zručnosti v krízovej a reálne pôsobiacej situácii, avšak stále pod dohľadom vyučujúcich a záchranárov z praxe. Simulované cvičenie preverí schopnosť zvládať stres, pohotovo reagovať, komunikovať medzi sebou, so zranenými, ale aj s ďalšími osobami na mieste zásahu. Priblíži študentom realitu záchranárskych situácií, na ktoré sa svojím štúdiom pripravujú, ešte skôr, ako budú po prvýkrát v záchranárskej uniforme zasahovať na miestach nešťastí a pomáhať ľuďom v ohrození života.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X