Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
buldozér
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
8. decembra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Fabriku Jaguaru stavajú aj v noci. Obyvatelia sa sťažujú na nočný hluk zo staveniska

Obyvatelia Dražoviec sa sťažujú na nočný hluk, ktorý spôsobujú pracovné stroje na pozemkoch pre automobilku Jaguar Land Rover. Poukazujú na to, že ťažké mechanizmy pracujú 24 hodín denne a protihlukové steny tam chýbajú.

Občania sa sťažujú, že nemôžu spať, mnohí majú aj malé deti. Veľa ľudí dochádza za prácou do Bratislavy a šoférujú nevyspatí,“ povedal mestský poslanec za Zobor a Dražovce Pavel Varga. Ako ďalej dodal, po ohlásení investície Jaguara podpísalo za dva dni pripomienky k výstavbe vyše 500 ľudí. Medzi pripomienkami bola aj požiadavka na použitie protihlukových stien pri prácach. Firma Strabag, ktorá práce realizuje, tam doteraz nedala ani jednu, poukázal Varga.

Obyvatelia Dražoviec sa so sťažnosťami obrátili aj priamo na spoločnosť Strabag, odkiaľ im prišla odpoveď, že firma robí všetko pre to, aby minimalizovala negatívne dopady svojej činnosti na okolie v nočných hodinách.

Ubezpečujem vás, že sme si vedomí limitov daných pre hlučnosť prác v industriálnej zóne podľa platného územného plánu a dodržiavanie týchto limitov si overujeme vlastnými meraniami,“ napísala hovorkyňa Strabagu Edita Novotná.

Hluk si zmerali aj Dražovčania. „Povolenú hranicu nočného hluku prekračujú o 15 decibelov, čo je trojnásobok normy,“ povedal Varga. Zmluvu so Strabagom za štát uzavrela Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Ako uviedol jej hovorca Richard Dírer, rozhodnutím príslušného orgánu bola stanovená maximálna hladina konštrukčného hluku. SARIO od dodávateľa očakáva, že bude túto hladinu dodržiavať.

Ľudia sa sťažujú na nočný hluk už od septembra, keď sa začali práce a buldozéry začali zhŕňať ornicu. Ako povedal obyvateľ Dražoviec Róbert Dokupil, „keď som večer v záhrade, veľmi to počuť. Ja bývam, našťastie, trochu ďalej, ale tí, ktorí bývajú za potokom Dobrotka, nemôžu v noci spávať. Od Dražovského kostolíka vidieť tie obrovské plochy pokryté kameňom, kde budú stáť budúce výrobné haly“.

Podľa odhadov poslanca Pavla Vargu tu cez deň pracujú stovky mechanizmov, v noci sú to rádovo desiatky. „Máme vypočítané, že pri súčasnej produkcii práce potrvá hluk 200 dní,“ povedal. Ako ďalej dodal, na ceste vedúcej cez Dražovce dochádza v súčasnosti pre zhustenú premávku častejšie k dopravným nehodám, od septembra bývajú dve – tri týždenne a zrazili tu aj troch chodcov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X