HOKEJ-TE: Košice - Nitra
Hráèi Nitry sa zdravia s fanúšikmi po piatom zápase HC Košice - HK Nitra semifinále play off hokejovej Tipsport extraligy. Košice, 31. marec 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
24. novembra 2013 Šport NitraHokej od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

Extraliga – Banská Bystrica – Nitra

HC‘05 Banská Bystrica – HK Nitra 4:3 (1:2, 0:0, 3:1)

Hokej – Tipsport extraliga 2013/2014 – 24. kolo:
Góly: 14. Saracino (White), 41. Kafka (M. Hudec, Bambúch), 56. M. Hudec (Heizer, Macík), 60. Meland – 3. Bajtek (Martin Segľa), 9. Kmeč (Pupák, D. Milo), 60. Hamrák (Bajtek, Martin Segľa)
Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, M. Novák – Brath, Výleta, 1582 divákov
Zostavy:
Banská Bystrica: Kalemba – Saracino, Bambúch, Meland, Macháček, Zošiak, Styk, od 30. min Devečka – Kafka, White, Handlovský – R. Macík, M. Hudec, Kadura – Matúš Chovan, Zigo, Lunter – Dolník, Heizer, D. Hegyi
Nitra: Kristan – Ordzovenský, P. König, D. Milo, Nádašdi, Rais, M. Novák, M. Bača – R. Tománek, Stümpel, L. Novák – M. Kováčik, T. Chrenko, H. Ručkay – Martin Segľa, M. Hamrák, Bajtek – Štumpf, Kmeč, Pupák

Lepšie začali hostia, už v desiatej sekunde strieľal Tománek puk do konštrukcie Kalembovej svätyne. Do vedenia dostal Nitru Bajtek v 3. min, keď pred bránkou nehokejovo zužitkoval prihrávku od Segľu z pravej strany, no gól videorozhodca odobril – 0:1. V 6. min zaujalo prečíslenie hokejistov spod Zobora v oslabení, ale Kováčik sa nepresadil. Bystričania hrozili spoza kruhov, ale Kristan bol spoľahlivý. V 9. min už bolo 0:2, po strele Pukáka sa dostal k vyrazenému puku Kmeč a uspel. Domácim sa vydarila presilovka, keď najprv Heizer mieril spoza kruhu do žŕdky, no napokon našiel priestor medzi nitrianskym brankárom a jeho pravou žrďou v 14. min z mierneho uhla Saracino.

V strednej časti tempo hry neupadlo. Pár situácii musel najprv riešiť gólman Kalemba, jeho spoluhráči pohrozili až v 28. min, ale voľný Kafka si s pukom pri ľavej žrdi nerozumel. V polovici zápasu sa ocitol sám pred bránkou hosťujúci Hamrák, no nepresadil sa. Na opačnej strane bol v šanci zblízka Zigo, ale ani on nepochodil pred Kristanom, dokonca v 34. min nedokázal pretaviť ani nájazd od útočnej modrej čiary do gólovej podoby. O dve minúty neskôr mohli Nitrania zvýšiť skóre v oslabení, keď Kováčik strieľal do žŕdky.

Vyrovnávajúci gól Banskej Bystrice prišiel až po prestávke. Už v 27. sekunde ťažil z chyby Ordzovenského na modrej čiare Kafka, ktorý si nakorčuľoval pred slovinského brankára a vycvičil ho. V 45. min však mohli do vedenia opäť hostia, najprv v prečíslení nevyšiel bekhend Bajtekovi a o pár sekúnd neskôr mieril spoza kruhu do žŕdky Pupák. O dve minúty neskôr sa nepresadil zoči-voči Kalembovi z metra Kováčik. Aktuálne druhý tím extraligy aktivitu nezúročil a tak trestal súper. V 56. min predviedli peknú kombinačnú akciu Macík s Heizerom, na jej konci bol Hudec, ktorý nemal problém poslať puk za Kristanom do bránky – 3:2. Nitrania ešte mohli zdvihnúť hlavu, ak by v 58. min využil dravý prienik Hamrák. V hre bez brankára sa zrodil štvrtý domáci gól, ktorý dosiahol Meland z obranného pásma. Barani však poľavili z koncentrácie. Tridsaťdva sekúnd pred koncom III. tretiny sa dočkal Hamrák, ktorý upravil konečné skóre na rozdiel gólu.
Hlasy:
Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Začali sme veľmi zle. V prvých desiatich minútach nás súper vo všetkom prevyšoval, vytváral si šance a prehrávali sme 0:2. Nitranom sme dali príliš veľa priestoru, čo sa nevypláca, ale napokon sme zlepšili pohyb a dokázali sme sa vrátiť naspäť do hry. Húževnatosťou sme si priklonili šťastie na našu stranu. Zbytočne sme zdramatizovali zápas taktickou chybou v poslednej minúte, keď sme súpera pustili na rozdiel jedného gólu. Som rád, že sme to napokon ustáli. Mužstvo ukázalo charakter, keď za stavu 0:2 dokázalo obrátiť zápas so súperom, ktorý ašpiruje na titul. To nás môže posúvať ďalej.“
Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Dnes nevyhral lepší tím, ale šťastnejší. Neodohrali sme zlý zápas, ale Bystričania boli podstatne efektívnejší. Neurobili sme síce veľa chýb, no domáci ich potrestali a my sme naše šance, ktorých nebolo málo, nepremenili. Preto odchádzame z Bystrice bez bodu.“