Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro
ilustračné
4. apríla 2014 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 ilustračné: SITA/AP

Exekúcie pomohli zlepšiť výber daní a poplatkov

Sumu nedoplatkov za komunálny odpad sa im podarilo znížiť o 78-tisíc eur, celková výška pohľadávok je však stále vo výške takmer štyri milióny eur

NITRA 4. apríla – V Nitre sa darí znižovať nedoplatky na daniach a poplatkoch za komunálny odpad. Mesto pred niekoľkými rokmi začalo riešiť neplatičov cez exekútorov a prinieslo to viac peňazí do mestskej pokladne. Začali pribúdať splátkové kalendáre a ľudia stále častejšie žiadajú samosprávu aj o takúto možnosť platenia daní a poplatkov. „Okrem vlastných ľudí na úrade, ktorí sa venujú vymáhaniu nedoplatkov, sme sa rozhodli osloviť aj oficiálnych exekútorov a má to veľmi dobrý efekt, lebo ľudia na to reagujú inak, ako keď vymáhame nedoplatky my, pretože tam nie sú žiadne finančné postihy. Na oznámenie, že ich pohľadávku budeme vymáhať prostredníctvom súdneho exekútora, sa väčšinou prihlásia a sú ochotní dlžobu zaplatiť, alebo si chcú dohodnúť splátkový kalendár,“ informovala Ivana Buranská z Mestského úradu v Nitre.

Každoročné navyšovanie dlhov na daniach a poplatkov sa im v roku 2013 podarilo takmer zastaviť. Dokonca sumu nedoplatkov za komunálny odpad znížili o 78-tisíc eur. Celková výška pohľadávok je však stále takmer štyri milióny eur. Z toho takmer dva milióny sú dane z nehnuteľnosti, vyše milión za komunálny odpad a jedenásťtisíc eur daň za psa. „Už po dvoch rokoch ľudí upozorníme na ich záväzky voči mestu a keď nereagujú, posielame to exekútorom. Tí potom bez upozornenia pošlú informáciu o začatí konania a to už musia ľudia zaplatiť, takže pri dvestoeurovom nedoplatku, ktorý neuhradia do štrnásť dní, sa im to môže navýšiť aj o sto eur,“ dodala Buranská. Splátkový kalendár však riešia s každým individuálne a umožnia ho hlavne tým, ktorí nemali predtým dlhodobé pohľadávky voči mestu a z rôznych príčin sa dostali do finančných problémov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X