Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ars_organi_kolaz.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Archív Ars Organi Nitra
25. mája 2016 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Evanjelický kostol praskal vo švíkoch. Na 4. koncerte Ars Organi uchvátili slovenskí umelci

V nedeľu 22. mája zavítali do Nitry významní slovenskí umelci, ktorí sú stálicami slovenskej hudobnej scény. Organista Ján Vladimír Michalko a trubkár Juraj Bartoš sa predstavili na štvrtom koncerte 9. ročníka Ars Organi Nitra.

Na nedeľnom koncerte v Evanjelickom kostole Svätého Ducha v Nitre odzneli organové diela skladateľov J. I. Lineka, P. Pantaleona Roškovského, J. G. Rheinbergera, slovenského súčasného skladateľa M. Bázlika ako i skladby pre organ a trúbku od G. F. Händla, M. Regra, J. Riviera a H. Tomasiho.

Pre publikum bolo zaujímavé počuť kombináciu organu a trúbky, ide totiž o jedno z najprirodzenejších hudobných spojení s organom. Po zvukovej a výrazovej stránke asi najviac očarila záverečná skladba Variácie na Salve Regina, kde sa skladateľ Henri Tomasi inšpiroval aj melodickým materiálom gregoriánskeho chorálu. Vďaka striedaniu rôznych dusítok si poslucháči mohli vychutnať trúbku v rozličných polohách.

Obaja interpreti sa zhodli, že i v porovnaní s Bratislavou bolo na koncerte veľmi početné publikum, čo umelcov vždy prekvapí i poteší.

Posledný koncert cyklu Ars Organi Nitra 2016 zahrá v nedeľu 29. mája mladý rakúsky organista Peter Frisée v Piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre o 19. hodine. Slávna Widorova Toccata dá bodku za týmto ročníkom. Viac informácií nájdete na www.organfest.sk.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X