Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
galéria, NSK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA
3. novembra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Etická komisia kraja má ročne 81 000 eur, musí vysvetliť načo ich potrebuje

Etická komisia Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) má v schválenom rozpočte kraja na rok 2016 pridelených 81 000 eur. Krajskí poslanci odsúhlasili, že raz ročne, vždy na poslednom zastupiteľstve v roku, bude komisia zastupiteľstvu predkladať správu o svojej činnosti. Návrh predložil poslanec Igor Varga (KDH), ktorému sa suma na činnosť komisie zdá privysoká. Plénum jeho návrh podporilo.

Etická komisia je zriadená zákonom, funguje od roku 2004. Členov komisie menuje predseda kraja. V súčasnosti má deväť členov, z ktorých je šesť odborníkov z oblasti zdravotníctva a traja nemajú zdravotnícke vzdelanie.

Ako povedal lekár NSK a podpredseda Etickej komisie Ľubomír Ševčík, suma 81 000 eur na rok 2016 „je len plánovanou rozpočtovou položkou, ktorej plnenie závisí od počtu prijatých biomedicínskych projektov v roku 2016. Návrh rozpočtu vypracováva Úrad NSK a podľa vyjadrenia predsedu Etickej komisie je táto suma vysoko nadsadená.“

Etická komisia je samostatný orgán NSK, ktorý posudzuje etické otázky, vznikajúce pri poskytovaní ambulantnej zdravotnej starostlivosti a etickú prijateľnosť projektov biomedicínskeho výskumu. Od roku 2011 sú po rozhodnutí ministerstva zdravotníctva náklady spojené s činnosťou Etickej komisie hradené farmaceutickými firmami. „Tieto úhrady sú príjmom rozpočtu NSK,“ podčiarkol Ševčík.

Predseda NSK Milan Belica nevie podľa svojich slov náklady vynaložené na činnosť komisie posúdiť. „Treba najprv povedať, čo pre kraj prináša. Táto komisia znamená obrovské príjmy pre kraj, čiže treba komplexne hodnotiť prínos a výdaj,“ skonštatoval Belica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X