Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Policajní envirošpecialisti od rána zasahujú v rámci akcie Prameň na viacerých miestach Nitrianskeho kraja vrátane obce Podhájska. Policajti zabezpečujú dôkazy a stopy pre vyšetrovanie a znalecké skúmanie vo veci podozrenia z trestného činu ohrozenia a poškodenia životného prostredia, krádeže a legalizácie príjmu z trestnej činnosti vo veľkom rozsahu. Bratislava, 24. jún 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/KR PZ Nitra
4. augusta 2021 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Envirorezort sa dohodol s prevádzkovateľom kúpaliska v Podhájskej na uvoľňovaní opatrení

Envirorezort navrhol kúpalisku niekoľko možností, ako naložiť s vodou, ktorá má byť vypustená.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) sa s prevádzkovateľom kúpaliska v Podhájskej (okres Nové Zámky) dohodli na postupnom uvoľnení opatrení.

Na tlačovej konferencii to povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Jeho rezort určil termálnemu kúpalisku podmienky, ktoré bude musieť splniť, aby mohlo úplne obnoviť využívanie vody z geotermálneho vrtu.

Dôležité bude najmä vyriešenie otázky vypúšťania geotermálnej vody z bazénov, ktorá bude musieť pred vypustením prejsť úpravami. Envirorezort navrhol kúpalisku niekoľko možností, ako naložiť s vodou, ktorá má byť vypustená.

Splnili už niekoľko podmienok

Podľa starostu Podhájskej Romana Ivana kúpalisko už niekoľko podmienok envirorezortu pre opätovné uvedenie kúpaliska do plnej prevádzky splnilo.

Ďalšie podmienky chce splniť v čo najkratšom možnom čase. Potrebné bude doriešiť aj rádioaktivitu vody. Tá desaťnásobne prekračuje povolené limity pre povrchové vody.

Problémom je, že voda z geotermálnych vrtov vždy obsahuje určitú dávku rádioaktivity a Ministerstvo zdravotníctva SR nemá určené špecifické limity pre vodu z geotermálnych vrtov.

Určenie pravidiel

Preto budem odporúčať pánovi ministrovi Lengavrskému (nom. OĽaNO), aby Ministerstvo zdravotníctva určilo pravidlá,“ povedal Budaj.

Rezort zdravotníctva by podľa neho mal rozhodnúť, či vydá špecifické limity rádioaktivity pre povrchovú vodu z geotermálnych vrtov, alebo sa voda z geotermálnych vrtov bude posudzovať podľa limitov pre geotermálnu vodu.

Bazény bez geotermálnej vody

Aktuálne v Podhájskej fungujú iba bazény, ktoré nie sú napúšťané geotermálnou vodou. Starosta Podhájskej žiadal rezort, aby mu udelil výnimku na vypúšťanie geotermálnej vody do potoka Liska.

MŽP SR však jeho požiadavku zamietlo, nakoľko nechcelo udeliť nikomu výnimku na porušovanie zákona. Budaj dodal, že aktuálne už celú záležitosť v súvislosti s kúpaliskom Podhájska polícia odstúpila na súd.

Ten sa bude zaoberať napríklad falšovaním údajov v minulosti a získavaním povolení na základe sfalšovaných údajov. Toho sa v Podhájskej mali v minulosti dopúšťať viaceré podnikateľské subjekty.

Bez platného oprávnenia

Podľa zistení Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) kúpalisko Podhájska čerpalo vodu z geotermálneho vrtu a využívalo ju v bazénoch bez platného oprávnenia. SIŽP preto uložila spoločnosti pokutu 128 978 eur, proti čomu sa spoločnosť odvolala.

Budaj začiatkom júna informoval, že niektoré podnikateľské subjekty na základe chybných meraní platili za odčerpanú vodu v Podhájskej oveľa menej, než reálne mali.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X