Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Počiatek bašternák dvon
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
17. júna 2016 Správy NitraPolitika od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Doplnené: Mesto Nitra zaplatilo 3 milióny eur za elektronizáciu firme spájanej s Bašternákom a Počiatkom

Nitrianska IT firma Microcomp – Computersystém patrí k jedným z najväčších dodávateľov informačných technológií na Slovensku. Teraz vyplávalo na povrch, že firma má spojenie s exministrom dopravy Jánom Počiatkom a bratom Ladislava Bašternáka.

Microcomp – Computersystém získal od štátu za posledných 11 rokov necelých 400 miliónov eur (poz. spresnené na konci článku) na tendroch, ktoré sa týkali IT systémov. Táto firma získala lukratívnu zákazku aj od mesta Nitra. V roku 2014 vytvorila spolu so spoločnosťou Sevitech pre Nitru integrovaný informačný systém. Mesto zaň zaplatilo 2 992 860 eur vrátane DPH, uvádza to zmluva, ktorá je zverejnená na webstránke radnice.

Nitra.png
www.nitra.sk

Šéfom nitrianskej IT firmy Microcomp – Computersystém je Jozef Gál. Ten figuruje aj v spoločnosti BG invest, ktorej spolumajiteľom je exminister dopravy Ján Počiatok. V predstavenstve BG invest navyše sedí Peter Bašternák, brat Ladislava Bašternáka.

V roku 2011 prišli Počiatkovi na účet vyplatené dividendy za roky 2008 až 2010 od firmy BG invest. Na svojom facebookovom profile na to upozornila Nadácia zastavme korupciu. Exminister dopravy Počiatek len nedávno pre etrend.sk potvrdil podiel v spoločnosti.

Spoločnosť BG invest má blízko k Ladislavi Bašternákovi, nakoľko predsedom jej predstavenstva je jeho brat Peter. Ten figuruje v spoločnosti od roku 2007, pričom rovnako dlho v nej pôsobí aj podnikateľ Jozef Gál.

Gálová firma dostala od štátu viaceré niekoľkomiliónové zákazky. Podľa Finstat nitrianska firma Microcomp – Computersystém mala v roku 2015 tržby, ktoré dosiahli sumu 53,07 miliónov eur. Oproti roku 2014 sa jej zisk za vlaňajšok zvýšil o 329 percent.

Elektronizácia služieb, o ktorú sa postaralo konzorcium firiem Sevitech a Microcomp – Computersystém, mala uľahčiť občanom i podnikateľom komunikáciu s mestom. „Cieľom elektronizácie služieb je zlepšiť dostupnosť poskytovaných úradných úkonov, zvýšiť kvalitu poskytovaných služieb voči cieľovým skupinám a zlepšiť procesy pri poskytovaní služieb,“ uvádza mesto Nitra.

Aby ste tieto elektronické služby mohli využívať, musíte splniť niekoľko podmienok. „Na odoslanie podania je potrebné, aby osoba vytvárajúca podanie bola majiteľom občianskeho preukazu s elektronickým čipom (eID karty) a mala aktivovaný bezpečnostný osobný kód (BOK),“ informuje radnica. Potrebná je taktiež nainštalovaná aplikáciu eID klient a občan musí vlastniť čítačku čipových kariet.

„V prípade, že chcete podanie a/alebo prílohy k podaniu podpísať zaručeným elektronickým podpisom (ZEP) je potrebné mať nainštalovanú aplikáciu na vytváranie ZEP – D.Signer/XAdES a zároveňDsigXades Extender,“ píše sa na webe mesta.

„Rovnako je nutné, aby osoba podávajúca podanie, mala svoju elektronickú schránku aktivovanú na doručovanie, pretože orgán verejnej moci vám rozhodnutie môže doručiť len do aktivovanej schránky,“ dopĺňa nitrianska radnica.

Pre komplikovanosť a nutnosť rôznych úkonov využíva elektronické služby mesta len mizivé percento obyvateľov.

Primátora Nitry Jozefa Dvonča sme sa spýtali, či vedel o prepojení spoločnosti Microcomp na firmu BG Invest. „Absolútne vylučujem, že by som vedel o tomto prepojení,“ uviedol. Na otázku, či podľa neho prebehlo verejné obstarávanie v súvislosti s elektronizáciou služieb mesta Nitry transparentne, odpovedal primátor slovami: „Verejné obstarávanie na zákazku elektronických služieb bolo maximálne transparentné a  v súlade so zákonom.“ Primátor vylúčil, že by sa v súvislosti s lukratívnou zákazkou stretol s ministrom Kaliňákom, exministrom Počiatkom či s Bašternákom alebo majiteľom Microcompu Gálom. Dodal, že od 1.11. 2015 majú všetky mestá a obce povinnosť zabezpečiť elektronizáciu služieb, čo Nitra ako jedna z mála samospráv zabezpečila cez projekt OPIS (Operačný program Informatizácia spoločnosti). To znamená, že mesto Nitra využilo na projekt elektronizácie služieb financie z eurofondov.

Spresnené: Pri pôvodnom vydaní článku sme uvideli, že spoločnosť Microcomputer –  Computersystém získala od štátu za posledných 11 rokov necelých 400 miliónov eur na IT tendroch. Táto informácia nebola presná, nakoľko z verejne dostupných údajov sa nedá určiť, aký podiel z tržieb tvorili štátne zákazky.

Tipy na kauzy a články nám posielajte na [email protected]

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X