Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Moderná kotolňa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
9. júna 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Dve nitrianske sídliská čaká rozsiahla modernizácia vykurovacieho systému

Nitrianska teplárenská spoločnosť (NTS), a. s., pripravuje rozsiahlu modernizáciu vykurovacieho systému na sídliskách Klokočina a Diely. Investícia s cieľom priniesť výrazné úspory energie a tiež zníženie emisií je naplánovaná na roky 2018 až 2022.

Teplárenská spoločnosť zruší všetkých 17 lokálnych kotolní na Klokočine a Dieloch a teplo bude čerpať z centrálneho zdroja, ktorý sa nachádza v už existujúcom technologickom centre na sídlisku Párovce. Štyri z doterajších budov kotolní na Klokočine pripraví spoločnosť na možnú budúcu inštaláciu alternatívnych zdrojov energie. „Nitra sa stane jedným z najmodernejšie vykurovaných miest na Slovensku,“ povedal v piatok na tlačovej konferencii v Nitre predseda predstavenstva NTS Jaroslav Šinák.

Koncom mája podala NTS žiadosť o stavebné povolenie, vydané by mohlo byť do konca augusta. Potom bude nasledovať verejné obstarávanie, ktoré bude podľa odhadov NTS trvať zhruba pol až trištvrte roka. Projekt s investičnými nákladmi zhruba 15 – 17 miliónov eur bude rozdelený na päť etáp, pričom každá by mala trvať rok. Dotkne sa viac ako 10 100 bytov a zhruba 26-tisíc obyvateľov. „Investícia je pre nás veľmi dôležitá a mesto Nitra ju podporuje,“ uviedol primátor Nitry Jozef Dvonč.

Obyvatelia sa musia pripraviť na masívne rozkopávky. Najväčším zásahom bude budovanie pripojenia z Pároviec až na Klokočinu, keď bude nutné dočasne na niekoľko týždňov zúžiť Hviezdoslavovu ulicu pre dopravu z dvoch profilov na jeden, obmedzenie bude v smere z mesta na sídlisko. Počíta sa aj s výrubom 140 stromov, ktoré v súčasnosti stoja v ochrannom pásme súčasných teplovodov, nahradí ich nová výsadba. Staré kotolne budú počas prác naďalej fungovať. Rozkopávky sa budú robiť mimo vykurovacej sezóny, obyvatelia sa teda obmedzení v tomto smere obávať nemusia. Odstávky teplej vody budú trvať podľa NTS niekoľko dní a budú len v čase, keď budú prepájať potrubia.

Obyvatelia Klokočiny a Dielov si budú môcť po dokončení investície jednotlivo regulovať teplotu v panelákoch podobne ako v rodinných domoch, napríklad v rámci ohrevu teplej vody. Projekt má priniesť zníženie potreby primárnej energie o 15 až 20 percent. „Výrazne sa znížia straty tepla v rozvodoch, nové potrubia budú predizolované,“ povedal Šinák.

Množstvo produkovaných emisií CO2 by sa malo znížiť o 25 až 30 percent. Zrušenie 17 starých kotolní bude znamenať nižšie náklady na servis, údržbu či revízie. NTS týmto projektom nadviaže na rekonštrukciu tepelných zariadení, ktorú robila v rokoch 2005 a 2006 na sídlisku Chrenová. Vymenili tam parné vykurovacie rozvody za predizolované bezkanálové teplovodné rozvody a tiež sa finalizovala sieť optických vlákien na prenos informácií a riadenie cez dispečing. Sieť optických vlákien položia aj na Klokočine a Dieloch.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X