Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Arrivabike.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Arriva bike
30. novembra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Druhá sezóna arriva bike v Nitre je úspešne ukončená

Zdieľané bicykle arriva bike v posledný novembrový deň ukončia svoju druhú úspešnú sezónu v Nitre. Počas zimy absolvujú servisné prehliadky a potrebné opravy, aby mohli od marca budúceho roka opäť slúžiť Nitranom a návštevníkom mesta.

Za prvé dve sezóny sa do systému arriva bike zaregistrovalo takmer 11 000 užívateľov a bicykel si spolu požičali 32 000-krát. Stanovište Mestský park bolo aj počas tohto roka najpopulárnejším a na budúci rok by sa malo dočkať zastrešenia. ARRIVA je pripravená v budúcnosti rozšíriť počet stanovíšť i zdieľaných bicyklov.

Novinkou tohto roka bola možnosť využiť na požičanie zdieľaného bicykla čipovú kartu ARRIVA NITRA. K terminálu na bicykli stačilo priložiť čipovú kartu, vďaka ktorej systém identifikoval užívateľa. Ten už iba zadal svoj PIN-kód a mohol sa bicyklovať. Počet prenájmov zdieľaných bicyklov sa v Nitre počas druhej sezóny skoro strojnásobil – požičané boli takmer 24 000-krát.

Zdieľané bicykle zjednodušujú mobilitu najmä v centre mesta. Na základe našej skúsenosti z Nitry môžeme povedať, že bikesharing ako doplnok mestskej verejnej dopravy je ďalším zo spôsobov, ako zvýšiť záujem obyvateľov a návštevníkov miest o využívanie verejnej dopravy,“ povedala Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVA na Slovensku.

ARRIVA počas tejto sezóny vyzývala užívateľov, aby sa zapojili do ankety, ktorá je ešte stále dostupná na webe arriva bike. V nej môžu vyjadriť svoj názor na službu zdieľaných bicyklov a navrhnúť zlepšenia. „Arriva bike je u užívateľov obľúbený vďaka prijateľnej cene a úspore času pri presune po meste. Vo väčšej miere ho zákazníci využívajú v rámci voľného času, ale aj na aktívny šport,“ uviedla P. Helecz.

Vandalistické útoky na bicykle

Aj v druhej sezóne ARRIVA zaznamenala iba jediný vandalský útok na bicykel a jednu stratu bicykla. Navyše – na zákaznícku linku a facebookovú stránku ARRIVA na Slovensku nahlasovali obyvatelia bicykle odložené mimo stanovíšť. „Nitrania považujú zdieľané bicykle za súčasť svojho mesta. Aj vďaka záujmu obyvateľov sa arriva bike vyhli problémom, aké mali zdieľané bicykle napr. v Bratislave,“ poznamenala riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVA na Slovensku P. Helecz.

Fungovanie a záujem o arriva bike

Systém arriva bike je od svojho začiatku plne funkčný. „Sme presvedčení, že každý prevádzkovateľ – vrátane všetkých prevádzkovateľov bikesharingových služieb na Slovensku, ktoré majú ambíciu stať sa súčasťou integrovanej dopravy – zodpovedá za to, aby ním prevádzkovaný systém naozaj fungoval. Preto by mal systém najskôr otestovať a až potom ho nasadzovať do prevádzky,“ zdôraznila P. Helecz.

Podľa jej slov ARRIVA zaznamenala záujem ďalších miest na Slovensku: „Už v budúcom roku budú Nitru nasledovať ďalšie mestá,“ povedala P. Helecz a dodala: „Myslím si, že nielen obyvatelia veľkých miest, akými sú Bratislava, Košice, Trnava či Žilina, ale aj ľudia v mestách veľkosti Piešťan či Levíc by si službu zdieľaných bicyklov zaslúžili.

ARRIVA ponúka bikesharingové riešenie aj pre menšie mestá, ktoré sú medzi sebou vzdialené do 40 km. „Vďaka participácii viacerých samospráv je rozdiel v nižších nákladoch na zabezpečenie prevádzky,“ dodala P. Helecz. V Nitre by sa mohol systém bikesharingu na budúci rok rozrásť o ďalšie stanovištia i bicykle. „Bude to však závisieť od dohody s predstaviteľmi mesta,“ uzavrela P. Helecz.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X