Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kupalisko_vitazny_navrh.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.sutaznitra.sk
11. novembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Dostavba kúpaliska pohltí aspoň 11 miliónov eur, mesto hľadá partnera

Dostavba nitrianskeho mestského kúpaliska na športový areál s celoročným využitím bude stáť minimálne 11 miliónov eur. Najdrahší variant počíta so sumou 14 miliónov eur. Odhadované náklady predložil mestu Nitra tím architektov, ktorý vyhral architektonickú súťaž návrhov na prestavbu kúpaliska.

Ako informoval poslancov vo štvrtok na mestskom zastupiteľstve architekt Andrej Šabo, ich návrh počíta s krytým objektom v severnej časti kúpaliska, v ktorom by bol plavecký 25-metrový bazén, relaxačný bazén s atrakciami, výukový a detský bazén. Na druhom nadzemnom podlaží by bolo wellness centrum a oddychová zóna s terasou. Počíta sa aj s reštauračným zariadením, ktoré by slúžilo pre exteriérovú aj interiérovú časť kúpaliska.

Primátor Nitry Jozef Dvonč odhaduje začiatok výstavby najskôr na september alebo október budúceho roku. „Máme za sebou obstaranie na tvorcu projektovej dokumentácie cez architektonickú súťaž, teraz rokujeme o tom, aby nám čo najskôr dali dokumentáciu pre územné rozhodnutie,“ povedal Dvonč.

Mesto Nitra sa už niekoľko rokov zaoberá otázkou pretvorenia letného kúpaliska na areál s celoročným využitím. Kúpalisko býva totiž stratové a vyžaduje si rekonštrukciu. Vypísanie architektonickej súťaže schválili mestskí poslanci v auguste 2015. Predpokladané náklady na prestavbu kúpaliska boli vtedy osem miliónov eur, teraz sú ešte vyššie. Primátor zdôraznil, že mesto Nitra nie je v takej finančnej kondícii, aby si mohlo dovoliť utiahnuť celú investíciu.

„Robíme všetko preto, aby sme našli ľudí, ktorí by boli ochotní sa na tomto projekte zúčastniť s mestom na princípe partnerstva. Predpokladám, že to môže byť tak, že 50 percent dá mesto a 50 percent súkromní investori,“ myslí si Dvonč.

Ako ďalej dodal, mesto by mohlo získať financie na túto investíciu z predaja nehnuteľností a z úveru. Základom financovania by sa podľa Dvonča mohol stať predaj Mestského kúpeľa v Nitre. Prevádzkové náklady minimálne krytej časti kúpaliska by mali pokryť financie získané zo vstupného. Až 80 – 85 percent ročných prevádzkových nákladov tvoria náklady na energie. „Nevylučujem ani to, že by tam mohol byť vlastný zdroj, ktorý by vyrobil energiu a teplo pre celý areál,“ hovorí primátor. Kúpalisko má vlastnú studňu, tento rok pribudol aj závlahový systém.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X