Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eva kristinova titulka clanok.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: DMS Nitra
29. mája 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDom Matice slovenskej Diskusia()

Dom Matice slovenskej v Nitre bude hostiť výstavu legendárnej slovenskej herečky Evy Kristinovej

Dom Matice slovenskej v Nitre spolu s Divadelným ústavom Bratislava prinášajú výstavu legendárnej slovenskej herečky Evy Kristinovej (5. augusta 1928).

Autorom výstavy je Karol Mišovic a grafické riešenie prevzala Viera Burešová. Výstavu pripravil Divadelný ústav Bratislava v roku 2018 pri príležitosti herečkinho významného životného jubilea. Archívne fotografie z Divadelného ústavu a Slovenského filmového ústavu predstavia umeleckú cestu Evy Kristinovej, známej divadelnej a filmovej herečky. Kristinovej kariéra odzrkadľuje širokú škálu ženských postáv predstavujúcich najmä silné, ostré charaktery, ženy vládkyne aj hrdé matky.

Eva Kristinová svoju divadelnú púť začínala prihlásením na Odborný divadelný kurz v Bratislave (1948), v čom ju rodičia spočiatku nepodporovali. Napokon svoju dcéru na prijímacie pohovory pustili a Evu vďaka svojmu, priam nezvyčajnému, potenciálu a temperamentu prijali. O rok na to sa už dostala na dosky Slovenského národného divadla.

Vyhovovala dokonca princípom herectva nemeckého dramatika Bertolta Brechta

Jej umelecký naturel bol nezameniteľný a to bolo aj hlavným dôvodom, prečo zo začiatku musela stáť v tieni kolegýň, ktoré stvárňovali roly jemných múz a nevinných dievok. Naopak, Eva Kristinová vynikala v úlohách žien duchaplných, asertívnych, ale často aj konfliktných. Ako jedna z mála našich herečiek dokázala vyhovieť princípom herectva nemeckého dramatika Bertolta Brechta a stvárnila tri ústredné postavy v inscenáciách jeho hier (Dobrý človek zo Sečuanu, Kaukazský kriedový kruh, Matka Guráž a jej deti).

Umelkyňa Eva Kristinová vynikala nielen ako herečka, ale aj ako recitátorka slovenských a českých básnikov. So svojím špecifickým talentom sa presadila v divadle, filme, ale aj v televíznych inscenáciách. Posledné roky sa venovala najmä pozdvihnutiu národného povedomia a ako členka Matice slovenskej účinkovala na stovkách matičných podujatí. Eva Kristinová ostáva neodmysliteľnou súčasťou slovenského dramatického a filmového umenia, ale aj súčasťou matičného hnutia.

Výstava bude k dispozícií vo výstavnej miestnosti Domu MS v Nitre od 3. do 30. júna. V prípade ďalších otázok a informácií kontaktujte DMS Nitra prostredníctvom telefónneho čísla 0918 113 212 alebo e-mailom [email protected]

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X