Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
železničná stanica
maps.google.sk
2. mája 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Dočkáme sa novej železničnej stanice? Mesto a ŽSR podpíšu memorandum o jej obnove

Mesto Nitra a Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) podpíšu do 30. júna Memorandum o spolupráci pri spoločnom postupe obnovy železničnej stanice v Nitre. Návrh memoranda schválili mestskí poslanci.

Podľa dokumentu majú ŽSR spolu s mestom vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá sa bude zaoberať obnovou zastaranej železničnej stanice. „ŽSR urobia štúdiu, ktorá má zadefinovať možnosť modernizácie a rekonštrukcie – či to bude z vlastných zdrojov alebo formou projektu verejno-súkromného partnerstva, teda že by to nebolo len pre účely železničnej stanice, ale aj pre komerčnú sféru,“ povedal prednosta nitrianskej radnice Igor Kršiak.

Predpokladá, že vytvorenie štúdie bude trvať zhruba pol roka, potom by malo nasledovať ďalšie spoločné rokovanie medzi mestom a Železnicami SR. „Železničná stanica je priestor, ktorý nevlastní mesto, ale ŽSR a je tam aj vlastníctvo Arrivy Nitra, ktorá zabezpečuje autobusovú dopravu. Predpokladám, že realizácia bude závisieť od finančných prostriedkov všetkých zúčastnených,“ podotkol Kršiak. Úlohu uzavrieť memorandum medzi Železnicami SR a mestom Nitra uložila ministrovi dopravy vláda SR uznesením z 30. septembra 2015.

Nitriansku železničnú stanicu postavili podľa typizovaných plánov výpravných budov Rakúskej spoločnosti štátnej železnice v roku 1876. Nepatrí však medzi pamiatkovo chránené objekty. Už roky je v zlom technickom stave. Náklady na jej rekonštrukciu pred časom ŽSR vyčíslili na štyri milióny eur bez DPH. Projektová dokumentácia pre stavebné povolenie na rekonštrukciu je hotová od roku 2008.

Pôvodne železnice uvažovali nad rekonštrukciou existujúcej budovy, na jeseň 2011 sa pre finančnú náročnosť rozhodli pre výstavbu nového objektu. Zdôvodnili to tým, že nová budova vyjde na polovicu z toho, čo by stála rekonštrukcia starej, teda zhruba dva milióny eur. Starú budovu plánovali ŽSR ponúknuť mestu Nitra, prípadne iným subjektom. Potom však zistili, že nemajú peniaze ani na tento variant a prípravu stavby zastavili s tým, že finančné zdroje budú hľadať v eurofondoch a v súkromnom sektore. Nitrianska železničná stanica má štyri koľaje pre osobnú dopravu. Denne tadiaľ prejde 18 tranzitných vlakov, 20 osobných vlakov odtiaľto vychádza a 20 vlakov tu končí.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X