Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krokodil_pixabay.com_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
20. júna 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Do univerzitného vivária pribudol vzácny exemplár, krokodíl filipínsky patrí k ohrozeným druhom

Vzácny krokodíl filipínsky sa stal novým obyvateľom Vivária Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Ide o najvzácnejšieho jedinca, akého tam doteraz počas 15-ročnej histórie vivária chovali.

Tento endemit z Filipín je sladkovodným druhom. Ako informoval poverený vedúci vivária Robert Kirchner, krokodíl je kriticky ohrozený, vo voľnej prírode žije asi 100 až 150 dospelých jedincov schopných rozmnožovania sa. „Práve tento druh je spolu s gaviálom indickým najohrozenejším z čeľade krokodílotvaré, ide teda o jedného z najohrozenejších jedincov aktuálne chovaných na Slovensku. Podľa našich dostupných informácií sa takýto druh na Slovensku doteraz nechoval,“ uviedol Kirchner.

Vivárium sa jeho chovaním priamo zapojilo do záchranného programu krokodíla filipínskeho formou chovu a prípadného rozmnožovania. Podľa dostupných záznamov v súčasnosti nie je známa žiadna univerzita v Európe, ktorá by sa priamo, teda chovom ohrozených druhov, podieľala na Európskom záchrannom programe.

Mladá samička je umiestnená v karanténnej nádrži, kde strávi asi mesiac. Potom pôjde do expozičného terária, kde si ju budú môcť pozrieť aj návštevníci. Mláďa odchovali v Krokodílej ZOO Protivín v Českej republike. Trojročná samička v súčasnosti váži zhruba tri kilogramy a meria 80 centimetrov. Je zapísaná v plemennej knihe Európskeho záchovného programu pre ohrozené druhy živočíchov.

Krokodíly filipínske pohlavne dospievajú v trinástich rokoch. Samička dorastá do dĺžky dva až 2,5 metra, samce mávajú v priemere asi 2,5 až tri metre, maximálne 3,5 metra. Špecifikom tohto druhu je vnútrodruhová agresívnosť, preto sa jedince počas roka, s výnimkou obdobia párenia, musia chovať samostatne.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X