Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nevidiaci, Braillovo písmo
ilustračné: SITA
2. decembra 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Do súťaže kresleného humoru o nevidiacich sa prihlásili autori z 32 krajín

Cieľom súťaže Videnie nevidenia – i videnia je humorom upozorniť ľudí, akú dôležitú úlohu plní v ľudskom živote zrak a aké prekážky musia prekonávať tí, ktorým úplne alebo čiastočne chýba.

Spolu 99 autorov z 32 krajín z celého sveta sa prihlásilo do súťaže kresleného humoru o ľuďoch, ktorým zrak úplne alebo čiastočne chýba, ale i o zraku ako takom. Cieľom súťaže Videnie nevidenia – i videnia je humorom upozorniť ľudí na to, akú dôležitú úlohu plní v ľudskom živote zrak a aké prekážky musia prekonávať tí, ktorým úplne alebo čiastočne chýba.

Vyhlásila ju nezisková organizácia Stredisko integračných aktivít pre zrakovo a viacnásobne postihnutých občanov (SINA) v Nitre 1. augusta 2015. Do uzávierky prišlo 221 prác. V kategórii dospelých súťažilo 85 autorov, v kategórii do 18 rokov bolo 14 autorov.

„Medzi súťažiacimi je množstvo renomovaných a medzinárodne úspešných autorov. Pridanou hodnotou podujatia sú reliéfne kópie vybraných karikatúr a popisy k nim spracované v Braillovom a zväčšenom písme, aby boli prístupné aj pre nevidiacich a slabozrakých ľudí. V tomto smere ide o pilotný projekt,“ informoval riaditeľ neziskovej organizácie SINA Josef Zbranek.

Vernisáž vybraných prác bude 3. decembra o 16. hodine vo foyer Divadla Andreja Bagara v Nitre. Vyhlásia na nej výsledky súťaže a udelia ceny, ktorými bude zlatá, strieborná a bronzová dúhovka. Výstava potrvá v divadle do 20. decembra, po novom roku ju inštalujú v Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre.

„Medzi samotnými zrakovo postihnutými koluje veľké množstvo vtipov s tematikou zrakového postihnutia a spravidla sa na týchto vtipoch vedia sami veľmi dobre zabaviť. Veríme, že aj vďaka takejto aktivite sa nám podarí verejnosti priblížiť svet zrakovo postihnutých a ukázať ho v menej tradičnej – humornej polohe,“ píše sa v projekte SINA o tejto súťaži, ktorý podporilo Ministerstvo kultúry SR.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X