Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
nevidiaci, Braillovo písmo
ilustračné: SITA
2. decembra 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Do súťaže kresleného humoru o nevidiacich sa prihlásili autori z 32 krajín

Cieľom súťaže Videnie nevidenia – i videnia je humorom upozorniť ľudí, akú dôležitú úlohu plní v ľudskom živote zrak a aké prekážky musia prekonávať tí, ktorým úplne alebo čiastočne chýba.

Spolu 99 autorov z 32 krajín z celého sveta sa prihlásilo do súťaže kresleného humoru o ľuďoch, ktorým zrak úplne alebo čiastočne chýba, ale i o zraku ako takom. Cieľom súťaže Videnie nevidenia – i videnia je humorom upozorniť ľudí na to, akú dôležitú úlohu plní v ľudskom živote zrak a aké prekážky musia prekonávať tí, ktorým úplne alebo čiastočne chýba.

Vyhlásila ju nezisková organizácia Stredisko integračných aktivít pre zrakovo a viacnásobne postihnutých občanov (SINA) v Nitre 1. augusta 2015. Do uzávierky prišlo 221 prác. V kategórii dospelých súťažilo 85 autorov, v kategórii do 18 rokov bolo 14 autorov.

„Medzi súťažiacimi je množstvo renomovaných a medzinárodne úspešných autorov. Pridanou hodnotou podujatia sú reliéfne kópie vybraných karikatúr a popisy k nim spracované v Braillovom a zväčšenom písme, aby boli prístupné aj pre nevidiacich a slabozrakých ľudí. V tomto smere ide o pilotný projekt,“ informoval riaditeľ neziskovej organizácie SINA Josef Zbranek.

Vernisáž vybraných prác bude 3. decembra o 16. hodine vo foyer Divadla Andreja Bagara v Nitre. Vyhlásia na nej výsledky súťaže a udelia ceny, ktorými bude zlatá, strieborná a bronzová dúhovka. Výstava potrvá v divadle do 20. decembra, po novom roku ju inštalujú v Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre.

„Medzi samotnými zrakovo postihnutými koluje veľké množstvo vtipov s tematikou zrakového postihnutia a spravidla sa na týchto vtipoch vedia sami veľmi dobre zabaviť. Veríme, že aj vďaka takejto aktivite sa nám podarí verejnosti priblížiť svet zrakovo postihnutých a ukázať ho v menej tradičnej – humornej polohe,“ píše sa v projekte SINA o tejto súťaži, ktorý podporilo Ministerstvo kultúry SR.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X