Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
emisie, továrne, znečistenie
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
12. novembra 2021 Správy Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Do ovzdušia Nitrianskeho kraja sa vypúšťa ročne mnoho emisií, najviac ich vyprodukovalo Duslo Šaľa

Najväčším producentom emisií skleníkových plynov v Nitrianskom kraji je za rok 2020 spoločnosť Duslo Šaľa.

V snahe zachrániť našu planétu a zdôrazniť potrebu ochrany klímy sa v týchto dňoch koná v škótskom Glasgowe klimatická konferencia COP26. Začala v nedeľu 31. októbra.

Na konferencii sa stretli svetoví lídri z približne 200 krajín. Hľadajú spoločne riešenie, ako do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov a nastaviť opatrenia, ktoré pomôžu predísť klimatickej katastrofe. Slovensko zastupovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Traja najväčší producenti emisií

Od Ministerstva životného prostredia SR sme zisťovali, ktoré spoločnosti v Nitrianskom kraji vypustili minulý rok do ovzdušia najviac emisií. Výsledky nám zo systému obchodovania s emisnými kvótami poskytla hovorkyňa Catherine Černochová.

Prvé miesto patrí spoločnosti Dušlo Šaľa, ktorá vyprodukovala 1 030 990 emisií. Na druhej priečke sa umiestnila Veolia Energia Levice s 120 749 emisiami. Trojicu najväčších producentov uzatvára spoločnosť Calmit, závod Žirany s 57 032 emisiami.

Emisie ďalších firiem

Ak sa pozrieme na umiestnenie ostatných firiem, nasledovala by spoločnosť Bytkomfort, Centrálny tepelný zdoj s 17 165 emisiami. Do ovzdušia vypustili viac ako 10-tisíc emisií aj spoločnosti Jaguar Land Rover Slovakia a Wienerberger Slovenské Tehelne so závodom v Zlatých Moravciach.

Naopak, najmenej ovzdušie Nitrianskeho kraja zaťažila spoločnosť DG-energy s dieselgenerátorovou stanicou v Leviciach – údaje uvádzajú 31 vypustených emisií.

Tabuľka nižšie zobrazuje celkové poradenie producentov emisií v Nitrianskom kraji za rok 2020. Ako vysvetlila hovorkyňa, emisie sú vyjadrené v tonách ekvivalentov CO2. Ekvivalent zahŕňa aj ostatné skleníkové plyny, ktoré sú v smernici a na základe ich potenciálu globálneho otepľovania vyjadrené ekvivalentným množstvom oxidu uhličitého.

Emisie Nitrianskeho kraja
Zdroj: Ministerstvo životného prostredia SR - prepis Nitradeň

Koncentrácie znečisťujúcich látok z Nitry a okolia si môžete pozrieť na tomto linku. Denne ich zaznamenáva Slovenský hydrometeorologický ústav.

O doplňujúce informácie k téme sme požiadali aj Slovenskú inšpekciu životného prostredia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X