Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Put na kalvariu nitra 2017 1.jpg
Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
26. júla 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Do Nitry sa vracajú tradičné mestské oslavy a s nimi aj dožinkový sprievod s hodovou tancovačkou a školou tanca

V minulosti sa staromestské hody slávili ako kombinácia hodov a celoslovenských dožiniek.

V Nitre sa po dlhom čase vracajú k obnovovaniu tradičných osláv a medzi ne patria aj staromestské hody. Pamätníci isto vedia, že hody vždy bývali spojené s celoslovenskými dožinkami. „Je to ďalšia zo snáh prinavrátiť mestu jeho pôvodné zvyklosti,“ povedal viceprimátor Nitry Daniel Balko. Mestské hody sa konali počas augusta už od 18. storočia a ich súčasťou bola púť k Matke Božej na Kalvárii ako poďakovanie za ukončenie moru v meste. Sviatok Nanebovzatia Panny Márie pripadá na 15. august.

Dožinkové slávnosti do mesta priniesla vždy výstava Agrokomplex, mali celoslovenský význam aj z hľadiska, že Nitra bola centrom slovenského poľnohospodárstva. „Prvýkrát sa uskutočnili v roku 1965 a pravidelne sa konávali skoro tridsať rokov,“ dodal nitriansky hovorca Tomáš Holúbek.

Hoci sa augustová púť na Kalváriu zachovala dodnes, chýba jej pôvodné napojenie na celomestské oslavy. Nitrianske dožinky po roku 1989 zanikli a hoci boli vnímané ako politická oslava bývalého komunistického režimu, oslavy dozretia úrody sú nadčasové.

Dožinkový sprievod aj tancovačka

Dnes, keď rastie trend podpory domácej produkcie, je obnova dožiniek výbornou cestou ako prinavrátiť Nitre imidž nadregionálneho centra zdravých produktov a kvalitnej lokálnej výroby. A nakoľko oslava hodov bola vždy aj o trhovníkoch, remeselníkoch a zábave, spojenie týchto dvoch sviatkov je prirodzeným krokom a vzájomne prospešným vyústením. Navyše tiež zvyšuje potenciál spraviť z ‚Hodových dožiniek‘ novú nadregionálnu udalosť a turisticky vyhľadávané podujatie,“ vyhlásil viceprimátor Daniel Balko.

Do Nitry sa tak po rokoch vrátia mestské oslavy dožiniek a to v sobotu 17. augusta. Mestom povedie dožinkový sprievod a po ňom sa na námestí bude konať hodová tancovačka s verejnou školou miestnych tancov, škola pečenia „nitránskych lokší“. „Nebudú tu chýbať predajcovia lokálnych výrobkov, veľký vínny stan s regionálnymi vínami, stánky s tradičnými jedlami ako i prvý tohtoročný burčiak,“ dodáva hovorca Nitry.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X