Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fakultná nemocnica v Nitre
Foto: ilustračné, maps.google.sk
22. septembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skdomov.sme.sk

Do Nitry môžu prísť uspávať vojenskí lekári, nemocnica stále bojuje s nedostatkom anesteziológov

Fakultná nemocnica v Nitre naďalej bojuje s nedostatkom anesteziológov, túto situáciu by mohli vyriešiť vojenskí lekári.

Nitrianskych pacientov by mohli uspávať vojenskí lekári, ako uviedol denník Sme, túto možnosť podľa tvrdenia šéfa odborov pripustil aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Kvôli nedostatku anesteziológov musela nemocnica od leta tohto roka odmietnuť desiatky pacientov, ktorí mali naplánované operácie. V súčastnosti nemocnica disponuje ôsmimi atestovanými anesteziológmi, ktorí pracujú na plný úväzok.

„Pán minister povedal, že jedna z možností by bola aj požiadať pána ministra obrany o vojenských lekárov, ktorí by mohli prísť pomôcť na toto oddelenie,“ uvádza denník Sme, ktorý cituje Visolajského z utorňajšej tlačovej konferencie.

„Medzi riešenia akútneho stavu som uviedol, že ako hlavnú prioritu vnímam zabezpečenie väčšieho počtu anesteziológov novými silami a ak by bolo na krátke prechodné obdobie potrebné, môžeme diskutovať aj s rezortom obrany,“ reagoval na to Drucker.

Ako ďalej Sme uvádza: „Pán minister túto úvahu spomenul v rámci debaty okrajovo ako jednu z mnohých alternatív v prípade nepriaznivej situácie, čo však nik nepredpokladá, že by k tomu mohlo reálne dôjsť,“ vyjadril sa riaditeľ nitrianskej nemocnice Jozef Valocký.

Podľa informácií denníka Sme chýba v nitrianskej nemocnici polovica anesteziológov. Počas leta z nej totižto odišli štyria, no plný stav nebol ani predtým. Zostávajúcim ôsmim atestovaným anesteziológom podľa slov Visolajského raz týždenne pomáha ďalšia anesteziologička a taktiež lekár, ktorý je už na dôchodku.

„Z jedenástich operačných sál tak podľa minulotýždňového vyjadrenia Visolajského funguje niekedy len päť až sedem. Problémom je aj to, že ôsmi anesteziológovia vypovedali od decembra 2016  služby, na čo podľa zákona majú právo. Ak odídu, hrozí, že od tretej popoludní do siedmej ráno a cez víkendy nebude mať pacientov v nitrianskej nemocnici kto uspávať,“ uvádza Sme.

Ak by nastal takýto prípad, podľa lekára nitrianskej župy Ľubomíra Ševčíka, by nemocnica mohla vykonávať len akútne operácie. Riaditeľ nemocnice Valocký dodal, že od 1. novembra tohto roka príde do nemocnice anesteziológ, ktorý má približne 30-ročnú prax.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X