Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlakova stanica franophoto.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: franophoto, © NitraDen.sk
8. decembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od © NitraDen.sk Diskusia()

Do Nitry by mohla viesť ďalšia trať, cesta Bratislava – Nitra by trvala iba hodinu

Železnice Slovenskej republiky uvažujú nad novou traťou. Išla by z Trnovca a končila by v Nitre, jej dĺžka by bola 20 kilometrov. Po jej postavení by cesta z Nitry do Bratislavy trvala iba hodinu. Informoval o tom portál dennikn.sk.

Železnice pripravujú štúdiu realizovateľnosti, ktorá by im ozrejmila cenu i to, či by sa nový úsek vôbec oplatilo vybudovať. Rozmýšľajú nad dvomi variantmi, nad jednokoľajnou a dvojkoľajnou traťou. V obidvoch prípadoch by mohli vlaky po istom čase v tomto úseku jazdiť rýchlosťou až 160 km za hodinu. Pri plnej rýchlosti by sa cesta do hlavného mesta skrátila na 40 minút. Železnice majú v pláne si štúdiu nového úseku objednať v najbližších mesiacoch. V prípade, že by sa projekt vyplatil, by sa s budovaním trate začalo najskôr v roku 2023.

V súčasnosti sa nedá dostať vlakom priamo do Bratislavy, cestujúci musia prestupovať v Leopoldove. Trať je neelektrifikovaná a jednokoľajová. Rýchlikom sa dá dostať iba z Bratislavy do Leopoldova a naopak, z a do Nitry jazdia motoráky. Z toho dôvodu trvá cesta 90 až 100 minút. V porovnaní s tým sú autobusy a autá omnoho rýchlejšie.

Budúcnosť dopravy?

Už teraz na cestách badať zhoršujúci sa stav cestovania autobusom či autom. Na cestách je tak veľa dopravných prostriedkov, že sú preplnené. Kolabujúcu cestnú dopravu by mohla odľahčiť práve nová trať. Železničnú dopravu v regióne by to zas mohlo zatraktívniť. Železnice nie sú ešte naplno využité a mohli by situáciu riešiť efektívne.

Nová trať tu nebola od roku 1985

Už viac ako 30 železnice neotvorili na Slovensku novú trať. Odkedy sme samostatnou republikou sú trate iba modernizované, prípadne rušené. Nová trať by tak bola v histórii samostatného Slovenska niečím, čo doteraz nezažilo.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X