Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bobry_park_stromy_jakub_kania 1.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jakub Kania, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
6. decembra 2016 Zaujímavosti od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Do nitrianskeho parku sa „nasťahovali“ bobry, výsledkom sú popadané stromy

Zákonom chránené bobry sa „nasťahovali“ do nitrianskeho parku. Bobry patrili v minulosti na území Slovenskej republiky k príslušníkom pôvodnej fauny, posledný bobor bol na našom území ale vyhubený niekedy koncom 19. storočia.

Ako uviedol Viktor Mlynek zo správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Ponitrie, príčinou tohto stavu „bola jeho kožušina, hodnotný tuk a hlavne škody, ktoré spôsoboval na brehových porastoch tokov, ale i ovocných drevinách v sadoch, kde sa zdržiaval. Veľmi žiadaným artiklom bol sekrét párovej pižmovej žľazy pod názvom ‚kastoreum‘. Ten sa používal pri výrobe voňaviek, v liečiteľstve a ako afrodiziakum.“

Bobry sa na územie Slovenska vrátili v 80. rokoch 20. storočia z dolného Rakúska alebo zo severu Poľska, na územie Nitrianskeho kraja prenikli až v 90. rokoch minulého storočia. Výskyt bobrov v jazierku Sihoť v nitrianskom mestskom parku monitoruje CHKO Ponitrie od prvej polovice novembra. „Ohlodávania stromov na jazierku môže byť signálom, že bobor hľadá partnerku. Keď nerobí hať, tak takýmto spôsobom dáva ďalším bobrom na vedomie, že je tu,“ uviedol Viktor Mlynek.

Bobry_park_stromy_jakub_kania 2.jpg
Jakub Kania, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Mesto sa rozhodlo znížiť hladinu jazierka, aby mohlo zistiť, kde si bobry vytvárajú brlohy – či si ich vyhrabávajú do brehov s vchodom a východom pod vodou, alebo si stavajú z hliny a vetiev tzv. bobrí hrad s vnútornou komorou.

„Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je zakázané chráneného živočícha úmyselne rušiť v jeho prirodzenom areáli. Nedisponujeme informáciou o tom, že by doteraz na Slovensku niekto realizoval úspešné presťahovanie bobra na inú lokalitu, ani o tom momentálne neuvažujeme,“ odpovedal Mlynek na našu otázku ohľadom toho, ako chcú danú situáciu riešiť a či bobrov presťahujú inam. Riešením by podľa neho bolo oplotenie stromov, čím by zabránili bobrom prístup k nim. Túto činnosť by malo v najbližšom čase zabezpečiť mesto.

Bobry_park_stromy_jakub_kania 4.jpg
Jakub Kania, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Popadané stromy, pokiaľ neohrozujú bezpečnosť, podľa CHKO odstraňovať netreba, pretože bobry potrebujú uspokojiť svoje potravinové nároky a mohli by sa tým pádom pustiť do ďalších.
CHKO nemá informácie o tom, že by sa v minulosti na vodných plochách Nitrianskeho parku nachádzali bobry, ich výskyt na danom mieste však nie je neobvyklý.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X