Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Greece Migrants
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné: SITA/AP
1. decembra 2015 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Do Nitrianskeho kraja príde 25 kresťanských rodín z Iraku

NITRA – Do Nitrianskeho kraja príde 25 kresťanských rodín z Iraku. Celkovo 149 ľudí nájde svoj nový domov v zariadeniach Nitrianskeho biskupstva a tiež priamo v mestách a obciach, kde sa im rozhodli pomôcť dobrovoľníci. Ide o komunitu kresťanov, ktorí hovoria aramejsky, teda jazykom Ježiša Krista. Ako informoval dnes na tlačovej konferencii v Nitre minister vnútra Robert Kaliňák, rodiny sú priamo ohrozené na živote Islamským štátom.

„Jediná požiadavka týchto ľudí bola, aby mali možnosť zažiť normálne Vianoce v normálnej kresťanskej krajine, pretože toto doteraz nezažili. Jedna z ich otázok, ktorá ma úplne prekvapila, bola, či je možné na Slovensku nosiť krížiky na krku, či tu za to niekto nie je prenasledovaný,“ povedal Kaliňák. Ako ďalej dodal, ide o vzdelaných ľudí, medzi ktorými sú umelci, lekári či programátori.

Na Slovensko prídu v najbližších dňoch chartrovým letom. V prvej fáze strávia istý čas v azylovom tábore v Humennom. Absolvovať musia integračný proces, ktorý podľa Kaliňáka niekedy trvá osem mesiacov, niekedy aj dva roky. Všetci už absolvovali dôkladné bezpečnostné previerky a prejdú všetkými zdravotnými vyšetreniami. Dozvedia sa tiež o živote na Slovensku a tunajších tradíciách. Keď budú pripravení, prejdú do miesta svojho nového bydliska – či už do zariadení Nitrianskeho biskupstva, alebo do obcí, kde sú rodiny, ktoré sa rozhodli poskytnúť im prístrešie. V niektorých prípadoch pôjdu do prázdnych domov, niekde do rodiny. Na ich pobyt prispejú sponzori. Štát poskytne prostriedky, ktoré má bežne vyčlenené na tento účel v rozpočte. „Chceme v spolupráci s vládou SR poskytnúť ľuďom, ktorí sú prenasledovaní, strechu nad hlavou, ale aj duchovné prostriedky, aby nestratili svoju kresťanskú identitu,“ povedal Nitriansky diecézny biskup Viliam Judák.

Obavy starostov a obyvateľov miest a obcí sú podľa Kaliňáka neodôvodnené. „Hovoriť o nich ako o bezpečnostnom riziku je absurdné. To oni sú tí, ktorí sú ohrození,“ podčiarkol. Iracké rodiny sa už podľa jeho slov na Slovensko tešia a začínajú sa učiť po slovensky. „Títo ľudia znamenajú pre nás možnosť naučiť sa niečo nové, pretože táto komunita hovorí aramejsky, čiže originálnym jazykom Ježiša Krista a je to určité kultúrne dedičstvo, ktoré je potrebné chrániť. Sú to všetci veľmi vzdelaní ľudia, ktorí svojou prítomnosťou prispejú k rozvoju našich kultúrnych hodnôt,“ zdôraznil Kaliňák. Podľa jeho slov Slovensko koná v zmysle svojich predošlých vyhlásení, že chceme pomôcť tým, ktorí sú ohrození na životoch a naďalej budeme odmietať „nezmyselné návrhy, ktoré poškodzujú tradície nielen na Slovensku, ale v celej Európskej únii.“

Rodiny asýrskych kresťanov, ktoré prídu na Slovensko, boli podľa Kaliňáka vybrané z viac ako tisícky rodín, ktoré mali záujem o integráciu. Najväčšiu časť zo 149 imigrantov tvoria deti. „Tretinu tvoria deti do 15 rokov, potom je tam veľká skupina tínedžerov a ľudí do 25 ľudí, tých je asi 20 – 30. Potom je tam stredný vek, teda rodičia a asi osem ľudí nad 60 rokov,“ povedal Peter Brenkus z občianskeho združenia Pokoj a dobro, ktoré sa angažuje v tomto projekte, ktorý je naplánovaný na obdobie troch rokov. Rodiny by mali byť schopné postupne sa osamostatniť a postarať sa sami o seba. Obce, do ktorých migranti pôjdu, Brenkus menovať nechcel. „Je veľmi predčasné hovoriť o konkrétnych obciach. Je to ponuka, ktorá je, ale je predčasné povedať, že pôjdu presne tam,“ uviedol.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X