Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Olga_hudecova_dab.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
DAB v Nitre
1. mája 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skDAB, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Do hereckého neba odišla dlhoročná členka DAB Oľga Hudecová

Nitru zasiahla v nedeľu smutná správa, vo veku 87 zomrela dlhoročná členka Divadla Andreja Bagara v Nitre Oľga Hudecová.

„S hlbokým žiaľom v srdci sme prijali smutnú správu o úmrtí našej drahej kolegyne – dlhoročnej členky umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre – pani Oľgy Hudecovej,“ uviedlo divadlo.

Oľge Hudecovej učarovalo divadlo už od útleho detstva. Ako štvorročná hrávala v miestnom divadle v Továrnom, kam sa krátko predtým presťahovala s rodinou. Divadlu sa aktívne venovala aj počas meštianky a odbornej školy pre ženské povolania. Jej herecký talent si v roku 1949 všimol vedúci Dedinského divadla v Michalovciach Mikuláš Gojda, ktorému chýbala jedna herečka. Jej prvým predstavením v Dedinskom divadle bol Bacúchovie dvor. O rok neskôr sa s celým michalovským súborom presídlila do Bratislavy. V Dedinskom divadle pôsobila šesť rokov, následne jeden rok v divadle v Prešove.

Olga hudecova v hre divotvorny hrniec archiv dab nitra.jpg
DAB v Nitre

Od januára 1960 sa Oľga Hudecová stala členkou hereckého súboru Krajového divadla v Nitre – neskôr Divadla Andreja Bagara v Nitre. Tomuto divadlu ostala verná po celý svoj profesionálny život. Vytvorila na jeho doskách takmer 130 plnokrvných, pravdivou ľudskosťou a človečenskou úprimnosťou prežiarených postáv. Tak v dramatickom, ako aj komediálnom žánri.

Jej prvou postavou na nitrianskom javisku bola Matka v Karvašovej Polnočnej omši (1960). Do myslí divákov sa zapísala postavami mnohými ďalšími postavami z hier ako Kleopatra, Nepriatelia (1961), Lambrini Kirjakulisová, Ostrov Afrodity (1961), Slečna Frayleová, Večer príde vrah (1965), Surovô drevo (1977), Riaditeľka školy, Heš, zubatá, heš (1983), Stará mama, Ja, stará mama, Ilika a Ilarion (1985), Mesárošová, Proso (1986), Pani, Slúžky (1988), Čarodejnica, Vŕba, Šťastie, Modrý vták (1988), Leontína, Triumf lásky (1991).

Olga hudecova v hre svatenie jari foto collavino_01.jpg
Collavino, DAB v Nitre

Z posledného tvorivého obdobia sa diváci tešili z jej dynamických kreácií: Stará grófka, Pacho sa vracia (1995), Šendla, Fidlikant na streche (1998), Hrobár, Hamlet (2001), Indiánka, Peter Pan (2004), Oľga, Svätenie jari (2005), Serafína, Diotvorný hrniec (2006). Diváci si ju určite budú pamätať aj z množstva televíznych rozprávok a inscenácií – najmä pod režijnou taktovkou Jozefa Bednárika.

„Oľga Hudecová bola žena a herečka s obrovským srdcom, energiou, humorom a charizmou, nezameniteľným prejavom a divadelníckou dušou. Vždy a naplno oddaná divadelnému údelu! Jedna z výrazných predstaviteliek zakladateľskej generácie nitrianskeho divadla. Ostane navždy v spomienkach a srdciach divákov, ako aj nás – jej divadelných kolegov,“ lúčia sa so smútkom jej hereckí kolegovia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X