Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Clock 95330_640.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
26. marca 2016 Zaujímavosti od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Dnešná noc bude o hodinu kratšia, zimný čas sa zmení na letný

Zo soboty na nedeľu si posúvame hodinové ručičky. Spánok sa nám skráti o hodinu, avšak budeme môcť lepšie využívať denné svetlo.

Zmena zimného času na letný sa uskutoční v noci zo soboty na nedeľu. V nedeľu 27. marca si ráno o 2:00 hod. posunieme ručičky hodiniek na 3:00 hod. Spánok sa nám teda skráti o jednu hodinu.

Striedanie letného a zimného času má dlhoročnú tradíciu, na území Slovenska bolo prvýkrát zavedené v rokoch počas prvej svetovej vojny. Následne bolo niekoľkokrát zrušené a opätovne zavedené. Od roku 1979 sa stredoeurópsky letný čas uplatňuje každý rok.

Dôvodom posunu času je efektívnejšie využívanie denného svetla a s tým súvisiace šetrenie energie. Striedanie letného a zimného času má však aj svojich odporcov. Podľa niektorých zmena času vplýva na biorytmus a môže u ľudí vyvolať zdravotné problémy. Patria k nim napríklad psychické poruchy, depresie či únava.

Psychológovia radia, ako je možné predísť týmto ťažkostiam. Podľa nich je vhodné vopred si naplánovať relax a dostatočné množstvo odpočinku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X