Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Smetiak
ilustračné: pixabay.com
17. februára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Dlžníci nezaplatili za odpad 1,5 milióna eur, mesto chce pritvrdiť

Takmer 1,5 milióna eur dlžia obyvatelia a firmy mestu Nitra na poplatkoch za komunálny odpad. Oproti roku 2015 je to nárast o 41-tisíc eur. Daňových dlžníkov je 11 980. Mesto sa rozhodlo v boji proti dlžníkom pritvrdiť.

„Zvažujeme zverejnenie dlžníkov nielen na webovej stránke. Druhá vec je, že nemôže niekto očakávať od mesta, že dostane nejakú podporu alebo výhodu, ak si neplní povinnosti voči nemu. Túto zásadu uplatňujeme stále,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč.

Mesto sa podľa jeho slov bude snažiť vymôcť nedoplatky čo najskôr, aj vzhľadom na to, že od 1. apríla 2017 vstupuje do platnosti novela exekučného poriadku. Tá stanovuje, že exekútor zastaví exekučné konanie v prípade, že sa v priebehu piatich rokov v prípade fyzickej osoby a 30 mesiacov v prípade právnickej osoby nepodarí zistiť majetok alebo príjmy, ktoré by mohli byť postihnuté exekúciou a ktoré by stačili aspoň na úhradu trov exekútora. Mesto Nitra sa obáva, že mu môžu vzniknúť zvýšené náklady spojené so zaplatením trov exekútora.

Od marca 2017 nastávajú zmeny aj v konkurznom a reštrukturalizačnom konaní, osobný bankrot sa stane dostupnejší pre viac ľudí. Dlžníci budú mať možnosť zbaviť sa dlhov, buď konkurzom, alebo splátkovým kalendárom. Ak to využijú, mestu to sťaží vymáhanie týchto pohľadávok. „V prípade, že by sa rozmohli osobné bankroty, tak tie pohľadávky, ktoré máme dnes, by zostali vlastne nezaplatené. Hľadáme všetky cesty, aby sme čím skôr všetky peniaze vymohli,“ uviedol primátor.

Podľa neho je na Slovensku v súčasnosti okolo 3,6 milióna exekúcií. „Otázne je, čo spraví nový spôsob náhodného prideľovania exekútorov, pretože by to mali byť z príslušného kraja, čo môže byť plus aj mínus,“ podotkol Dvonč. Mesto má podľa neho dobré skúsenosti s pôsobením exekútora z Košíc, ktorý chodí po domácnostiach v Nitre, pretože ho dlžníci nepoznajú.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X