Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadlo muzeum vystava.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Ponitrianske múzeum - koláž NitraDen.sk
1. septembra 2021 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Foto: Divadlo v múzeu, múzeum v divadle: Pripravte sa na bohatú sériu výstav s divadelnou tematikou

Výstava je zložená z viacerých tém a jej cieľom je vďaka pestrej palete poukázať na dôležitosť a krásu divadelného umenia.

V Nitre je divadelníctvo dlhodobou tradíciou, dokazuje to hneď niekoľko významných výročí. Divadlo Andreja Bagara v Nitre si v roku 2019 pripomenulo 70. výročie od svojho založenia, také isté výročie pôsobnosti si tento rok pripomína v Nitre profesionálna bábkarská scéna, v súčasnosti pod názvom Staré divadlo Karola Spišáka.

Divadelná Nitra, okrem toho, že ide o najväčší slovenský divadelný festival, momentálne slávi 30. výročie svojho vzniku.

Divadlo muzeum výstava
Foto: Ponitrianske múzeum

S cieľom priblížiť bohaté dejiny profesionálneho divadelníctva na Slovensku, ktorého 100. výročie vzniku sme si pripomenuli v roku 2020, pripravilo Ponitrianske múzeum v Nitre sériu výstav s divadelnou tematikou pod názvom Divadlo v múzeu, múzeum v divadle. Návštevníci výstavu môžu obdivovať od 2. septembra do 30. októbra 2021.

Séria viacerých výstav v jednej

Výstava je zložená z viacerých tém a to Tri sestry, Andrej Bagar, včera, dnes a zajtra, Z príbehu do príbehu. Dizajnéri/ky divadelného kostýmu – výber a Z rozprávky do rozprávky. Každá sa venuje inému motívu a odhaľuje tajomstvá divadelníctva v Nitre.

Divadlo muzeum výstava
Foto: Ponitrianske múzeum

Časť Tri sestry tematicky čerpá z Čechovovej hry Tri sestry. Výstava už v Ponitrianskom múzeu bola, v roku 2003 pri príležitosti dvoch výročí viažucich sa k inscenácii. Pre návštevníkov si múzeum spolu s DAB pripravilo kostýmy z predstavenia ako aj obrazový materiál z premiéry inscenácie.

Andrej Bagar aj práca dizajnérov

Ako z názvu ďalšej časti vyplýva, venuje sa životu a profesionálnym osudom zakladateľskej osoby slovenského divadelníctva – Andrej Bagar, včera, dnes a zajtra. Andrej Bagar, uznávaný herec, divadelný režisér a pedagóg, získal za svoju činnosť mnoho ocenení a jeho meno nesie divadlo v Nitre. Výstava je zapožičaná z Divadelného ústavu v Bratislave.

Výstava Z príbehu do príbehu. Dizajnéri/ky divadelného kostýmu – výber sa venuje príbehu vzniku divadelného kostýmu od prvotného návrhu až po jeho výslednú podobu na javisku.

Divadlo muzeum výstava
Foto: Ponitrianske múzeum

Práve práca kostýmových dizajnérov je dôležitou súčasťou dejín divadla na Slovensku. Výstava je zapožičaná z Divadelného ústavu v Bratislave a prezentuje plošné kostýmové návrhy z konkrétnych divadelných inscenácií zo scénografickej zbierky Múzea Divadelného ústavu.

Bábky Starého divadla Karola Spišáka

Bábky sú taktiež veľkou súčasťou divadelného umenia a práve výstava Z rozprávky do rozprávky rozpráva ich príbeh. Návštevníci uvidia rozprávkové a čarovné príbehy bábok z inscenácií Starého divadla Karola Spišáka v Nitre, taktiež aj kostýmy z rozprávky Kráska a zviera, Malá morská panna či Alica v krajine zázrakov.

Výstava vznikla v spolupráci so Starým divadlom Karola Spišáka v Nitre a snaží sa osloviť najmä detského návštevníka. Táto výstava je v múzeu k dispozícií až do 15. novembra 2021.

Partnermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadelný ústav Bratislava, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, Škola umeleckého priemyslu Ladislava Bielika Levice, festival Divadelná Nitra, Nitrianska organizácia cestovného ruchu. Tvorivá dielňa projektu sa uskutočňuje vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.

Divadlo muzeum výstava
Foto: Ponitrianske múzeum
Divadlo muzeum výstava
Foto: Ponitrianske múzeum
Divadlo v muzeu_muzeum v divadle_poster.jpg
Foto: Ponitrianske múzeum

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X