Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dab_skusky.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
DAB
19. marca 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Divadlo Andreja Bagara začalo s prípravou dvoch nových inscenácií

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre začalo v týchto dňoch s prípravou dvoch nových inscenácií. V rámci divadelnej sezóny Made in Slovakia ponúkne v apríli svojim divákom poéziu Miroslava Válka v hre Žltým včelám žlté slzy a súčasnú interpretáciu mýtického príbehu inscenácii Jánošík.

V hre Žltým včelám žlté slzy je básnická tvorba Miroslava Válka východiskom pre svojbytné javiskové vrstvenie Jana z Přítmí, dobre utajeného tvorcu, ktorý nanovo a pritom novo prichádza z moravských luhov a hájov do nitrianskej doliny. Aby poodkryl svet Válkových slov a prekypujúcich metafor, dal priestor imaginácii, rozozvučal zvony nových scénických obrazov. Bol víchricou, ktorá čo-to rozmetá, čo-to nanovo usporiada. Bol dušehojivým tmelom, ktorý čo-to spojí, čo-to po svojom preskupí. Aby dal podstate jej nezvyčajné miesto.

Miroslav Válek patrí k najrozpornejším osobnostiam slovenskej kultúry 20. storočia. „Hádam neexistuje taká neprehliadnuteľná suma vysoko cenenej básnickej tvorby, akú nám zanechal práve on. Tvorby, ktorá podnecuje predstavivosť, uchvacuje zmysly aj intelekt. Miroslav Válek – najvýznamnejší predstaviteľ slovenskej básnickej moderny 20. storočia. Miroslav Válek – básnik svetového formátu. Válkova tvorba patrí k umeleckým vrcholom modernej slovenskej poézie. Je výnimočná tým, že komunikuje aj s dnešnou (a nielen) mladou generáciou,“ hovorí šéfdramaturg DAB Svetozár Sprušanský.

V réžii Jana z Přítmí hrajú Juraj Ďuriš, Lenka Barilíková, Daniela Kuffelová, Martin Nahálka, Alena Pajtinková, Jakub Rybárik, Andrea Sabová. Premiéra hry je naplánovaná na 21. apríla 2017 v Štúdiu DAB.

Inscenácia Jánošík je súčasnou interpretáciou známeho mýtického príbehu. Veršovanú skladbu z pera spisovateľky, prekladateľky a dramatičky Márie Rázusovej-Martákovej možno považovať za jednu z významných slovenských divadelných hier. V jej výraznom autorskom uchopení známej legendy o zbojníkovi cítime hlbokú znalosť popredných dramatických diel iných európskych literatúr, čo dokazujú okrem iného jej preklady Rostandovho Cyrana z Bergeracu či Hugovej drámy Hernani. Predovšetkým nás však očarúva funkčným prepojením náročnej formy s osobitým ideovým rámcom príbehu.

Vznik ľudovej zbojníckej legendy je jasný. Zúfalý, pánmi prenasledovaný nevoľník rozhodne sa pozdvihnúť zbraň, vzoprieť sa a za cenu najvyšších obetí doviesť svoj boj až do stavu slobody. V obrazoch zbojníkov potom ľud nachádza cestu k sebavedomiu, sociálnej spravodlivosti a nájdeniu zmyslu svojej existencie. Ide až o určitý archetypálny príbeh, ktorého najrôznejšie žánrové spracovania možno zaznamenať aj v iných európskych kultúrach.

Zásadný autorský vklad Rázusovej-Martákovej spočíva v prenesení príbehu z roviny ľudovej zbojníckej legendy do roviny historickej hry s širokým intelektuálnym rámcom. Režisér Rastislav Ballek sa pokúsi svojím osobitým režijným uchopením textu predstaviť nitrianskemu publiku tému, ktorá tvorivé gesto dramatičky rozvinie prostriedkami výsostne moderného divadla. Vypäto súčasný náhľad na celý jánošíkovský mýtus by mal viesť k otvorenej komunikácii s divákom a predložiť mu aktuálne otázky, ktoré hra skrýva.

V réžii Rastislava Balleka hrajú Barbora Andrešičová, Branislav Matuščin, Roman Poláčik, Marcel Ochránek, Martin Šalacha, Marián Viskup. Premiéra hry je naplánovaná na 28. apríla 2017 vo Veľkej sále DAB.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X