Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
divadelna nitra divadlo andreja bagara
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
26. decembra 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Petra Struková, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o

Divadlo Andreja Bagara uviedlo v prvej polovici sezóny tri premiéry

NITRA 25. decembra – Divadlo Andreja Bagara v Nitre uviedlo v prvej polovici divadelnej sezóny tri premiéry, informoval šéfdramaturg divadla Svetozár Sprušanský. „Ak by sme sa pozreli na túto sezónu, tak jej hlavným, spoločným motívom sú vzťahové témy medzi mužmi a ženami, hľadanie a napĺňanie predstáv o láske, šťastí a harmonickom vzťahovom súžití,“ skonštatoval Sprušanský. Divadlo uviedlo naštudovanie Shakespearovej komédie Skrotenie zlej ženy, stvárnenie hry súčasného nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga o živote prisťahovalcov Zlatý drak a tragický príbeh z dedinského prostredia Gazdiná roba.

Jedna z najznámejších a najobľúbenejších Shakespearových komédií hovorí o premenlivosti a zložitosti vzťahov medzi mužom a ženou, o súboji pohlaví . Jej stvárnenie pod Sprušanského režisérskou taktovkou posunulo klasický text do iných, neklasických inscenačných mantinelov. „Už len preto, že príbeh skrotenia nie jednej, ale viacerých žien, sa odohráva v cirkusovej aréne,“ myslí si Sprušanský. Inscenácia podľa neho nechce byť historickým exkurzom, ale má vyvolať otázky smerom k súčasnosti.

Zlatý drak je divadelným naštudovaním textu súčasného nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga. Na prvý pohľad príbeh pätice aziatov z bistra rýchleho občerstvenia je aj príbehom celého domu, kde sa bistro nachádza. Ľudia, ktorí napriek tomu, že sa nachádzajú v rôznych etapách života, si permanentne kladú rovnaké otázky pri hľadaní lásky a šťastia. Zlatý drak je reprezentantom súčasnej dramatickej európskej tvorby. Viac bude oslovovať strednú a mladšiu generáciu, myslí si Sprušanský.

Tretím v premiére uvedením titulom bola realistická hra z dedinského prostredia od českej autorky Gabriely Preissovej, v naštudovaní režiséra Jána Antonína Pitinského. Je to celosúborová inscenácia, baladický silný príbeh zápasu jednej ženy o šťastie a lásku. Ako povedal Sprušanský, inscenácia je plná javiskovej poézie, silných hereckých výkonov, má v sebe metaforickosť a mystiku. Dedinská dráma si podľa neho našla diváka svojím silným príbehom a javiskovou mágiou.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X