Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DAB_ZRSR_online_pozvanka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
28. októbra 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS DAB

Divadlo Andreja Bagara uvedie začiatkom novembra premiéru komédie Z rúčky do rúčky

Bláznivú situačnú komédiu zo súčasnosti uvidia diváci v premiére v piatok 6. novembra vo Veľkej sále DAB.

Hlavným hrdinom modernej anglickej komédie s množstvom gagov a bláznivých situácií je Eric Swan, ktorého stvárňuje Martin Nahálka. Jeho manželku bude hrať hosťujúca herečka Karin Olasová, známa najmä z muzikálových projektov. Režisérsky sa inscenácie zhostil Stano Slovák, rodák z Nitry, ktorý už dlhé roky žije a pracuje v Městskom divadle Brno v susednej Českej republike. Ide vôbec o jeho prvú réžiu v nitrianskom divadle.

Stano Slovák: „Hru Michaela Cooneyho Z rúčky do rúčky (Nájomníci pána Swana) veľmi   dobre poznám, pretože v Česku sa hrá už dlhšiu dobu pod názvom Habaďúra. V skratke ide o príbeh malého podvodníka, ktorý objavil, že sociálny systém má isté trhliny a on ich začne   využívať na vylepšenie svojho rozpočtu. Postupne sa však začne zamotávať do svojich   klamstiev, z čoho vznikajú veľmi komické situácie. Diváci hlavného hrdinu zastihnú v   okamihu, keď mu jeho „nápady a prešmyčky“ začínajú prerastať cez hlavu a on sa z nich snaží   vykrútiť. Spolu s ním čoskoro zistíme, že to nebude také jednoduché. Nie je to len o sociálnych   výhodách, ale aj tých, ktorí sú sociálne znevýhodnení, číže takí, čo do toho systému musia   platiť. Je to veľmi nadčasový príbeh, táto téma je aktuálna vždy a všade. Nechcel by som to   preto veľmi regionalizovať. Príbeh sa odohráva v Londýne a to tam aj ponecháme. Nebudeme   komentovať aktuálne spoločenské dianie na Slovensku.“

Postupne sa tak rozkrúti komediálny chaos a kolotoč, „pri ktorom diváci doslova ručia smiechom,“ napísal jeden z renomovaných anglických kritikov. Súčasný žijúci autor komédie, Michael Cooney je synom svetoznámeho dramatika Raya Cooneyho – najúspešnejšieho komediálneho autora na svete. Diváci v DAB v Nitre poznajú jeho komédie: „1 + 1 = 3“ alebo   „2 + 2 = 6“.   Všetky postavy sú výborne a svižne napísané, ponúkajú hercom dokonalú príležitosť na vybrúsené komediálne výkony a divákovi dávajú možnosť zažiť herecký koncert kvalitnej  zábavy.  Príležitosť zahrať si v nitrianskom divadle po vyše 20tich rokoch dostala Karin Olasová, ktorá naposledy účinkovala v rozprávke Zlatohláska. Vtedy zaskakovala za Lenku Barilíkovú, ktorá   zostala na materskej dovolenke. Tentokrát, hlavne muzikálová herečka, dostala priestor v   komediálnom žánri. Šéfdramaturg DAB v Nitre Svetozár Sprušanský jej úlohu ponúkol akonáhle sa dozvedel, že interná členka umeleckého súboru Kristína Turjanová nastúpi v období príprav na premiéru na materskú dovolenku. Dá sa teda aj s istým nadhľadom a humorom vtipne poznamenať, že Karin nitrianske divadlo „zachraňuje“ v období  mamičkovských povinností interných herečiek.

Karin Olasová: „Keď prišla ponuka z nitrianskeho divadla ani na okamih som nezaváhala a   hneď ju prijala. Až potom som premýšľala nad dôsledkami, ako budem musieť riešiť napríklad   logistiku, keďže mám doma aj malé dieťa. Pevne verím, že sa nám podarí dosiahnuť čo   najlepší výsledok. Veľmi sa teším aj na samotnú postavu v hre, ktorú som vlastne „zdedila“ po   Kristínke Turjanovej. Texty sú napísané veľmi vtipne, takže už počas čítacích skúšok sa veľa   nasmejeme. Som presvedčená o tom, že to bude vynikajúca komédia. Budem sa snažiť   zapadnúť čo najlepšie medzi hercov nitrianskeho divadla, s väčšinou z nich sa totiž aj veľmi   dobre poznám, takže sa zo spolupráce veľmi teším.“ 

Karin Olasová s partnerom, rovnako hercom, Přemyslom Boublíkom vychováva 3-ročného syna Olivera. Je internou herečkou bratislavského divadla Nová scéna, kde účinkuje   momentálne v piatich tituloch. Režisér Stano Slovák  Je absolvent JAMU, odbor muzikálové herectvo, od roku 2000 v angažmá v Městskom divadle Brno. Zároveň pôsobí ako pedagóg na JAMU v Brne.  Má za sebou aj viaceré muzikálové úlohy ako Lujko Zobar (Cigáni idú do neba), Faraón (Jozef  a jeho úžasný pestrofarebný plášť), Paštičkář (Cyrano z Bergeracu), Vypravěč, (Pokrvní   bratři).

Ako režisér sa Stano Slovák predstavil divákom na Slovensku už skôr, keď vo   zvolenskom divadle Jozefa Gregora Tajovského pripravoval dve inscenácie, Shakespearovu   najobľúbenejšiu komédiu Skrotenie zlej ženy a hru Dobre rozohraná partia.   Divadelník srdcom aj dušou sa pritom až do 15. rokov venoval hlavne hokeju. Profesionálne   sa športom živí len jeho brat Samo, ktorý je reprezentačným futbalistom. Mama Eva Matejková a otec Marián Slovák sú známou a už roky stabilnou hereckou manželskou dvojicou. Herectvu sa venuje aj sestra Svetlana, ktorá po skončení JAMU získala rovnako   angažmán v divadle v Brne. Stano Slovák a cestovanie: „Som zvyknutý na cestovanie a šoférovanie. Režíroval som v Nemecku, aj vo Zvolene, počas tohto obdobia som vyučoval aj na JAMU. Aj teraz jazdím za   rodinou do Brna každý víkend. Snažím sa žiť prítomnosťou, verím, že čo má prísť, to príde.  Predstaveniu želám aspoň 150 repríz, aby na to ľudia chodili radi a dobre sa bavili.“  Komédia Z rúčky do rúčky od 6. novembra 2015, Veľká sála DAB Nitra  Herecké obsadenie: Martin Nahálka, Alena Pajtinková, Martin Šalacha, Ivan Vojtek, Karin   Olasová a. h., Roman Poláčik, Eva Pavlíková, Ján Greššo, Branislav Matuščin, Jana   Kovalčíková

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X