Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk, SH
23. marca 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB Diskusia()

Divadlo Andreja Bagara pripravuje výnimočnú autorskú inscenáciu z prostredia Nitry

Príbehy povestnej nitrianskej divadelnej ubytovne Kutlochy rozpovie nová autorská inscenácia z pera Slavky Civáňovej.

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravuje nevšednú autorskú inscenáciu, ktorá divákom rozpovie príbehy povestnej nitrianskej divadelnej ubytovne Kutlochy.

Inscenácia je výnimočná tým, že je štylizovaná do konkrétneho prostredia a období, pričom ju píše autorka Slavka Civáňová. Ide o akýsi zrýchlený kaleidoskop udalostí už od 30. rokov minulého storočia až po súčasnosť. Je príbehom hereckých generácií, ktoré sa striedali v ubytovni.

V inscenácii uvádzame konkrétne herecké historky aj s reálnymi citátmi, príbehmi a osudmi známych osobností, ktoré sa stali akýmisi nepísaným dedičstvom Divadla Andreja Bagara. Na pozadí týchto privátnych príbehov naša hra ukáže, ako pod oknami Kutlochov plynula doba a striedali sa režimy,“ povedala Slavka Civáňová.

Udalosti v priereze histórie

V hre predostrie zlomové udalosti ako 50. roky, august 1968, normalizáciu, november 1989, rozdelenie Československa, bizarné 90. roky. Tieto obdobia predstaví inscenácia tak, ako ich prežívali umelci v kontexte svojich súkromných osudov a vzťahov.

Kutlochy divadlo andreja bagara 2.jpg
Foto: www.dab.sk

Historky, ktoré sa viažu ku Kutlochom sú často vtipné, ale aj mrazivé, odhaľujúce obyčajné ľudské osudy viac či menej známych osobností. Na pôdoryse vzťahov a života jednej komunity podajú svedectvo o našej histórii, ale aj našej súčasnosti,“ konštatovali tvorcovia hry.

Skúmanie archívov a rozhovory s pamätníkmi

Aby mohla inscenácia vzniknúť, bolo potrebné poriadne preskúmať archívy, scenáre k mnohým slávnym hrám, ktoré DAB na svojom javisku za desaťročia uvádzalo, ale napríklad aj absolvovať desiatky rozhovorov s pamätníkmi.

Hra vďaka tomu poskytne konkrétne príhody hercov z rôznych generácií, úryvky mnohých, dnes už kultových, predstavení divadla.

V žiadnom prípade to však nebude dokumentárna hra, nebude to však celkom ani veselohra, či dráma. Bude to autorská inscenácia s piesňami a živou hudbou, ktorá bude akoby ozvenou rádiových vĺn, ktoré k nám prichádzajú. Hudba teda bude odrážať jednotlivé dejinné udalosti a dopĺňať dobovosť hry,“ vysvetlila Slavka Civáňová.

Výnimočné kulisy inscenácie

Zaujímavosťou inscenácie budú jednoznačne aj kulisy, ktorým bude dominovať trojmetrová zväčšenina sochy sokola z priečelia Národného domu. Tá má totiž významnú úlohu, pretože práve v pôvodnom Národnom dome so Sokolovňou od roku 1949 sídlila aj povestná divadelná ubytovňa.

Kutlochy divadlo andreja bagara.jpg
Foto: www.dab.sk

Pripravovaná inscenácia Kutlochov aj takýmto spôsobom prispieva k dokumentovaniu lokálnej histórie a významnej národnej kultúrnej pamiatky – Národného domu so Sokolovňou. Ta má mimochodom aj pohnuté osudy. Najprv slúžila ako sokolovňa, no už v roku 1938 tu sídlila Hlinkova garda a neskôr tu bolo zhromaždených vyše 350 židovských dievčat pred deportáciou z Nitry,“ pripomenula Slavka Civáňová.

V réžii Natálie Deákovej sa v inscenácii predstaví Juraj Ďuriš, Martin Fratrič, Ján Grešš ah, Branislav Matuščin, Martin Nahálka, Eva Pavlíková, Andrej Remeník, Renáta Ryníková, Kristína Turjanová, Marián Viskup a Andrea Sabová.

Viete čo je kutloch?

Ide o slovo prevzaté do slovenského jazyka. Označuje sa ním brloh, diera, pelech, nora, psie búda, väzenská posteľ.

Taktiež ide o nevzhľadnú, nepriestrannú a tmavú obývaciu miestnosť, kde je veľa vecí, neporiadok, ale kde sa človek cíti v bezpečí. Pôvod slova pochádza z nemeckého Kuttelhofa – dom pre porážanie jatočných zvierat.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X