Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DAB, Divadlo Andreja Bagara
ilustračné: depositphotos.com
10. mája 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre začalo pripravovať novú inscenáciu Štefánik – slnko v zatmení

Premiéra hry je naplánovaná na koniec júna, kedy uzavrie práve prebiehajúcu divadelnú sezónu. Pôvodnú inscenáciu napísala pre nitrianske divadlo Eva Borušovičová, ktorá ju bude aj režírovať.

Hra zachytáva Štefánikov prerod z mladíka, ktorý sa vzoprel otcovi, na zrelého muža zomierajúceho vo chvíli, ako sa dotkol zeme republiky, ktorú sám založil. Diváci budú svedkami najzásadnejších okamihov jeho života. „Inscenácia Štefánik – slnko v zatmení vlastne mapuje 20 rokov jeho života. Teda od okamihu, ako odchádza z domu rozhodnutý študovať astronómiu až po jeho smrť. Zachytáva všetko to, čo zažil a jeho život bol nesmierne zaujímavý. Ak by sme chceli do hry vložiť všetko, tak by to bolo možno na 14 veľkých predstavení. My vyberáme to najdôležitejšie a podstatné, to čo je dôležité pre nás, pre Slovákov. Snažíme sa zachytiť pravdu, takže vychádzame z historických prameňov,“ uviedla Borušovičová.

Príbeh zavedie divákov od Štefánikových rodných Košarísk až po Tahiti a od parížskeho salónu až po nevľúdnu Sibír. Prinesie rozprávanie o človeku plnom veľkej vnútornej sily. „Veríme, že mu budú držať palce a cítiť jeho odhodlanie, ctiť jeho smelosť, obdivovať jeho jasnozrivosť a nechaťjú sa unášať jeho imagináciou. A hlavne budú veriť, že jeho odkaz je v nás hlboko vpečatený,“ uvádzajú tvorcovia hry.

Autorka textu a režisérka zároveň pripomína, že v novodobých dejinách Slovenska je Štefánik jednou z mála osobností bez kontroverzie. „To znamená, že je to človek, ktorého môžeme obdivovať a môžeme ho brať ako taký referenčný bod našej národnej hrdosti bez toho, aby na ňom bol nejaký tieň, alebo nejaký otáznik, či spochybnenie. A bol to naozaj človek, ktorý bol nesmierne schopný a zaujímavý. Myslím si, že keby žil teraz, tak by bol opäť dôležitým hýbateľom našej súčasnosti. Je to divadelná hra, ktorá by mohla spôsobiť, že keď z nej diváci budú odchádzať, budú radi, že sú Slováci,“ uviedla Borušovičová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X