Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DAB, Divadlo Andreja Bagara
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: depositphotos.com
5. januára 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

V Divadle Andreja Bagara uvedú v januári premiéry hier Dobro a Kým kohút nezaspieva

V rámci divadelnej sezóny Made in Slovakia, v ktorej uvádza diela slovenských autorov, ponúkne Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre svojim divákom hru Dobro z pera Laca Keratu. Druhou inscenáciou bude dramatický príbeh Kým kohút nezaspieva od Ivana Bukovčana.

Inscenácia Dobro je groteskou, ktorá vznikla na priamu objednávku DAB. S nadhľadom a surrealistickými prvkami ukazuje životný pocit súčasníka, ktorý sa snaží uspieť vo svete dravcov a špekulantov. „Vždy je veľkou vzácnosťou, keď sa v divadle uvedie text súčasného slovenského autora a keď tá hra nie je odťažitá, nie je len nejakým výmyslom v pracovni toho autora, ale vychádza z toho, čo žijeme. Hra Laca Keratu Dobro, už ako samotný názov napovedá, hovorí o akejsi absencii dobra, tolerancie, ľudskosti a vzájomného pochopenia medzi ľuďmi v dnešnej spoločnosti,“ hovorí o inscenácii jej režisér Svetozár Sprušanský.

Dobro je hrou o spoločenských hodnotách i o politike. Hovorí o tom, kam sa Slovensko za posledné roky dostalo doma, ale aj v rámci Európskej únie. „Ja si na tej hre veľmi vážim, že je nementorská, že je veľmi vtipná, že Laco Kerata pracuje s veľmi bizarným a zvláštnym vrstvením postáv, že diváci budú mnohé témy poznať zo svojho vlastného života a verím, že okrem reflexie toho čo žijú a čo dôverne poznajú, sa aj dobre zabavia,“ dodal Sprušanský. Inscenácia Dobro bude mať premiéru v Štúdiu divadla v piatok 13. a v sobotu 14. januára.

O týždeň neskôr, v piatok 20. januára, prinesie DAB vo Veľkej sále premiéru drámy Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva. „Je to jedna z najlepších slovenských hier. Je v nej desať postáv, uzavretých v priestore, nemôžu sa odtiaľ dostať, sú tam uväznení ako rukojemníci a zároveň vychádzajú na povrch ich povahové vlastnosti, ich názory, ich motivácie, všetky ich strachy a zbabelosti, ktoré majú a na druhej strane aj ich morálna i psychická odolnosť,“ povedal o hre jej režisér Michal Spišák.

Autor v nej podľa Spišáka nehovorí iba o vojnových časoch, ale aj o konci 60. rokov, kedy vznikla. Je to veľmi zaujímavá psychologická, ale aj sociologická štúdia toho, ako sa človek správa vo vyhrotených a výnimočných situáciách. Riešia sa tu všetky morálne dilemy modernej spoločnosti, ale aj morálna dilema bezbranného jednotlivca, ktorý nie je zvyknutý na násilie a zrazu je konfrontovaný s brutalitou. Niekto sa nevie voči tejto situácii postaviť a je bezbranný, iný typ človeka zase dokáže zareagovať, vie kľučkovať a každý sa snaží nájsť cestičku ako prežiť,“ dodal Spišák.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X