Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DAB, Divadlo Andreja Bagara
ilustračné: depositphotos.com
16. septembra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDeň.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Divadelnú Nitru otvorí oceňovaná poľská inscenácia Môj boj

Inscenácia patrí v Poľsku k najviac oceňovaným a diskutovaným dielam sezóny.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra otvorí 28. septembra jeden z najvýznamnejších poľských divadelných súborov TR Warszawa s inscenáciou Môj boj. Stojí za ňou vyhľadávaný poľský režisér Michał Borczuch. „Keď jeho Apokalypsa otvárala nitriansky festival pred tromi rokmi, zaznamenala medzi divákmi aj kritikmi mimoriadny úspech,“ uviedol PR manažér festivalu Marek Suchitra. Môj boj je adaptáciou bestsellerovej autobiografickej série nórskeho spisovateľa Karla Ove Knausgarda Min Kamp. Šesť zväzkov a takmer 3 600 knižných strán pretavil Borczuch so súborom TR Warszawa do inscenácie, ktorá v Poľsku patrí k najviac oceňovaným aj diskutovaným dielam sezóny.

„So súborom hercov zvyknutých stvárňovať na javisku nedramatické situácie spôsobom, ktorý je pre diváka strhujúci, vytvoril režisér a jeho tím fascinujúce javiskové dielo, svojou inovatívnosťou konkurujúce novátorstvu Knausg?rdovho románu,“ povedal o inscenácii jeden z kurátorov programu Divadelnej Nitry Ján Šimko. Ako ďalej dodal, Borczuch na javisko neprináša klasickú dramatizáciu, ale divadelnými prostriedkami kladie otázky, aké román už položiť nemohol.

Karl Ove Knausgard na mnohých stranách svojej rozsiahlej literárnej fresky doslova vyčerpávajúco popisuje aj tie najbanálnejšie úkony ako upratovanie, nakupovanie, kŕmenie detí či bežný telefonický rozhovor. Takýto pokus uchopiť život, ktorý človeku uniká, sa stal takmer okamžite literárnou senzáciou. Dokonalá autenticita aj najintímnejších detailov však zároveň viedla k tomu, že Knausgard obetoval vlastné medziľudské vzťahy, vrátane tých rodinných. Inscenácia vypovedá o tendencii sebaprezentácie a s ňou úzko súvisiacej straty súkromia, ktorá sprevádza život jednotlivcov na sociálnych sieťach.

Trinásť inscenácií prinesie vo svojom hlavnom programe Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2018, ktorý sa začne 28. septembra a potrvá do 3. októbra. V poradí 27. ročník festivalu doplní aj sprievodný program s takmer 60 podujatiami. Do Nitry zavítajú tvorcovia z ôsmich krajín – Poľska, Maďarska, Českej republiky, Portugalska, Nemecka, Veľkej Británie, Libanonu a Slovenska. Osem inscenácií bude zahraničných a päť slovenských.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X