Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Navrat k nasim korenom dms 1.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Dom MS v Nitre
27. februára 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Divadelné predstavenie Návrat k našim koreňom zožalo úspech

Uvedenie premiéry popularizačného divadelného predstavenia na motívy povesti O troch prútoch Návrat k našim koreňom zožalo u  divákov mimoriadny úspech. Autorom scenára a hudobného spracovania je Róbert Žilík. Známu povesť o troch prútoch spracoval režisér Rudolf Jurenka.

Do dnešného dňa existuje mnoho prevedení tejto témy – literárnych, dokumentárnych, filmových, ale i divadelných. Matica slovenská, Odbor Malej Matice Nitra a Dom Matice slovenskej v Nitre sa podujali na zinscenovanie tohto námetu, ktorý predstavili v rámci svojich hlavných aktivít na rok 2018.

Spolupráca

V spolupráci s manželmi Žilíkovými a Tomášom Blažekom z hudobného združenia Rodol’ubert Igric, so Starým divadlom Karola Spišáka v Nitre, hercom Romanom Valkovičom, tanečníkmi a spevákmi z FS Sečkár, so šermiarskym zoskupením Bojar Nitra a speváckou skupinou Nevädza vytvorili jedinečné divadelné predstavenie.

Celým príbehom divákov previedla tradičná bábka – javajka, ktorá predstavovala starca rozprávajúceho starodávny príbeh mladému dievčaťu. Hlavným cieľom celého projektu bolo poukázanie na dôležitosť hľadania vlastných koreňov už od najstarších čias.

Navrat k nasim korenom dms 2.jpg
Dom MS v Nitre

Remeselné trhy

Jednou z časti podujatia boli aj remeselné trhy, na ktorých si návštevníci mohli zakúpiť výrobky z dreva, kože, ľanu, konope či prútia alebo knihy a obrazy prezentujúce slovanskú a ľudovú tematiku. Neoddeliteľnou súčasťou bolo pohostenie, ktoré tvorili čerstvo upečené cibuľové koláče, domáci žitný chlieb i voda z okolitých prameňov. Návštevníci si mohli prezrieť filatelistický exponát predsedu Klubu filatelistov 52-51 Nitra Milana Šajgalíka a výstavu Š. L. Kostelničáka doplnenú o diela detí z MŠ Alexyho Nitra inšpirované slovenským ornamentom.

Remeselny trh dms.jpg
Dom MS v Nitre

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X