Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DAB, Divadlo Andreja Bagara
ilustračné: depositphotos.com
25. júla 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Divadelná Nitra vyzve na úvahy o základných hodnotách

Hlavný festivalový program ponúkne počas piatich dní 11 inscenácií v 17 predstaveniach tvorcov z Belgicka, Česka, Poľska, Spojených štátoch amerických, zo Slovinska a Slovenska.

Hľadanie základných hodnôt a podstaty vecí je ústredným motívom témy #fundamentals nadchádzajúceho 26. ročníka Divadelnej Nitry. Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa uskutoční v meste pod Zoborom od 22. do 26. septembra.

Ako na utorňajšej tlačovej besede povedala riaditeľka festivalu Darina Kárová, zaostria na autorské divadlo, ktoré prináša „iné osudy“, životné pocity a silné spoločensko-politické postoje jeho tvorcov. Hodnoty ako domov, rodina, mier, tradície, pamäť, sloboda, spravodlivosť, vzdelanie, príroda či krása budú námetmi nielen hlavného, ale i sprievodného programu, a to filmov, koncertov, výstav či diskusií.

Hlavný festivalový program ponúkne počas piatich dní na rôznych hracích miestach 11 inscenácií v 17 predstaveniach tvorcov z Belgicka, Česka, Poľska, Spojených štátoch amerických, zo Slovinska a Slovenska. Okrem činohry uvedie aj pohybové divadlo, spojenie divadla a filmu, predstavenie v znakovej reči nepočujúcich, diela inšpirované dokumentom i sci-fi, komédie aj vážne diela.

Divadelnú Nitru otvorí 22. septembra po prvý raz v histórii hra z USA, ktorá vznikla v koprodukcii so Slovinskom. Premiérovo ju zastúpi tvorba Slováka Pavla Lišku. Jeho svetoznámy súbor Nature Theater of Oklahoma z New Yorku prinesie titul Právo na šťastie, ktorý je humornou úvahou o americkom sne, šťastí a demokracii. Predstavenie prirovnala členka Umeleckej rady festivalu Dáša Čiripová k „Tarantinovi v divadle“. V prvý deň festivalu tradične postaví v Nitre svoj stan domáce Teatro Tatro a pozve na premiéru hry Stalker, ktorá vzniká pri príležitosti štvrťstoročia súboru.

Susednú českú tvorbu zastúpia dve hry. Prvou bude viacerými cenami ovenčená inscenácia „Herec a stolár Majer hovorí o stave svojej domoviny“ z repertoáru pražského Studia Hrdinů, ktorú české médiá označujú za jeden z najprecíznejších a najprovokatívnejších pohľadov na českú spoločnosť po novembri ´89.

České divadelné umenie zastúpi i známy súbor Cirk La Putyka, ktorý sa spojil s grécko-slovenskou formáciou Rootlessroot. Ich Black black woods je nezvyčajnou hrou o večnej snahe prekročiť vlastný tieň a rodinné modely. Diváci ju uvidia v podaní dvojice otca a syna – Rostislava Nováka staršieho a Rostislava Nováka mladšieho.

Skutočný ľudský príbeh o láske k rodnej zemi, ale i samote a chudobe prinesie na festival súbor Berlin z Belgicka. Ich dokumentárna hra Zvizdaľ [Černobyľ – tak ďaleko, tak blízko] sleduje veľmi starý manželský pár, ktorý žije osamotený v oblasti zamorenej radiáciou. Netradičný zážitok ponúkne hra Jedno gesto v jazyku nepočujúcich z repertoáru poľského divadla Teatr Nowy.

Hlavný program Divadelnej Nitry avizuje tiež päticu noviniek slovenskej drámy. Návštevníci festivalu si budú môcť vybrať z rôznych typov divadelných prístupov, od hier inšpirovaných klasikou až po unikátny projekt nezávislých tvorcov. Na programe je víťazná inscenácia Novej drámy 2017 Vojna nemá ženskú tvár zo Slovenského komorného divadla Martin v réžii Mariána Pecka, ktorá vznikla podľa románu laureátky Nobelovej ceny za rok 2015 bieloruskej spisovateľky Svetlany Alexijevič.

Rusínski umelci z Divadla Alexandra Duchnoviča Prešov uvedú v Nitre drámu Posadnutí inšpirovanú Dostojevského Besmi v réžii Braňa Mazúcha. Z tvorby slovenských repertoárových divadiel nebude v programe Divadelnej Nitry chýbať ani novinka domáceho Divadla Andreja Bagara v Nitre – Jánošík v stvárnení režiséra Rastislava Balleka.

Predstaví sa tiež originálny projekt štvorice výrazných slovenských nezávislých tvorcov. Divadlo Pôtoň, Debris Company, Med & Prach a Sláva Daubnerová sa v ňom spojili a pod vedením Ivety Ditte Jurčovej a Michala Ditteho vytvorili dielo Miracles, ktoré sa odohráva na rôznych miestach v bývalom kráľovskom meste Bátovce.

Vstupenky na festival sa začnú predávať od 7. augusta 2017.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X