Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadelná Nitra 2015
SITA
17. júna 2016 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Divadelná Nitra vstupuje do 25. ročníka Ódou na radosť

Óda na radosť? bude témou 25. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý bude od 23. do 28. septembra. Festival sa aj pri príležitosti predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie bude zaoberať otázkami o minulosti, súčasnosti aj budúcnosti Európy.

„Dvadsaťpäť rokov existencie Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra poskytuje jedinečnú možnosť rozhliadnuť sa po teréne európskeho divadelného umenia a pripomenúť si vynikajúce osobnosti, ktoré sú s festivalom spojené – režisérov, choreografov, dramatikov, teatrológov,“ uviedla riaditeľka festivalu Darina Kárová. Festival chce zároveň podľa nej uvažovať nad povahou Európy, jej osobitým potenciálom a budúcnosťou a tiež nad významom umenia a kultúry pre jej súčasnú aj budúcu podobu. Téma festivalu nesie názov Beethovenovej Ódy na radosť, ktorá je hymnou Európskej únie.

Súčasťou hlavného programu budú inscenácie z Nemecka, Francúzska, Švédska, Ukrajiny, Poľska, Česka, Ruska a Slovenska. V sprievodnom programe nebudú chýbať rôzne performancie, výstavy, filmy, tvorivé dielne či diskusie.

Divadelnú Nitru 2016 otvorí prestížne nemecké divadlo Münchner Kammerspiele, ktoré bude na Slovensku vystupovať po prvý raz. Na festivalové javisko prinesie inscenáciu Prečo pána R. postihol amok?/Warum läuft Herr R. Amok? z dielne mladej režisérky Susanne Kennedy, ktorá je objavom na domácej i zahraničnej divadelnej scéne. „Ide o nevšedné panoptikum o živote dnešnej európskej strednej triedy s nezvyčajnou silou a očistným účinkom,“ informovala PR manažérka festivalu Zuzana Kizáková.

Festivalové predstavenia budú už tradične v Divadle Andreja Bagara a v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre. Hlavným dejiskom sprievodného programu, ktorý ponúkne desiatky podujatí, bude Svätoplukovo námestie. Presný program zverejnenia organizátori v júli. Online predaj vstupeniek sa začne 1. augusta. Záštitu nad festivalom prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, minister kultúry SR Marek Maďarič, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica a primátor Mesta Nitra Jozef Dvonč.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X