Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FESTIVAL: Divadelná Nitra
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA 17. roèník medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra. Nitra, 27. september 2008. Foto: SITA/Martina Kriková
16. septembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

Divadelná Nitra a UPN ponúknu obrazy bývalého režimu a ŠtB

Ponitrianske múzeum v Nitre sa stane dejiskom výstavy venovanej dejinám ŠtB na Slovensku a zároveň ponúkne obrazy Prahy z obdobia 70. a 80. rokoch 20. storočia.
BRATISLAVA 16. septembra – Asociácia Divadelná Nitra a Ústav pamäti národa si Vás dovoľujú pozvať na vernisáž výstav: Prísne tajné!- výstava o dejinách ŠtB na Slovensku a Praha objektívom tajnej polície. Výstava začína štvrtok 19. septembra 2013 o 17.00 v Ponitrianskom múzeu v Nitre.

„Prísne tajné!“ – výstava o dejinách ŠtB na Slovensku
Reinštalácia výstavy Ústavu pamäti národa si kladie za cieľ priblížiť verejnosti pôsobenie Štátnej bezpečnosti (ŠtB) ako represívneho mocenského nástroja Komunistickej strany Československa. Výstava popisuje vznik, organizačnú štruktúru, personálne obsadenie a činnosť Štátnej bezpečnosti na Slovensku v rokoch 1945 – 1989. Prostredníctvom archívnych dokumentov, fotografií, dobových predmetov a odborných textov približuje vnútropolitickú situáciu po II. svetovej vojne, počiatky a organizáciu Štátnej bezpečnosti na Slovensku, metódy jej práce, jej personálne budovanie a agentúrnu sieť, ale aj spoluprácu ŠtB so sovietskou KGB a tajnými službami krajín východného bloku. Návštevníci sa dozvedia aj o pôsobení Štátnej bezpečnosti v období tzv. normalizácie a v čase novembrových udalostí roku 1989.

„Praha objektívom tajnej polície“
Výstava fotografií inštalovaná v exteriéri predstavuje činnosť Správy sledovania ŠtB. Čarom nechceného sa komunistickej politickej polícii ŠtB, respektíve jej príslušníkom, ktorí boli zamestnaní na Správe sledovania, podarilo zachytiť okrem sledovaných osôb aj Prahu v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Výstavu pripravili: Post Bellum a Ústav pro studium totalitních režimů v spolupráci s Archivem bezpečnostních složek.
Obe výstavy sú súčasťou projektu Asociácie Divadelná Nitra Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície a potrvajú do 20. októbra 2013.

Ponitrianske múzeum, Štefánikova 1, Nitra, otváracie hodiny:
PO: 9.00 – 15.00 / UT – PI: 9.00 – 11.30, 12.00 – 17.00 / SO – NE: 10.00 – 17.00

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X