Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto_misovic_cp 3810.jpg
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Heňo Mišovič a spol. Medzinárodný festival Divadelná Nitra
26. septembra 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Divadelná Nitra sa začala s potleskom postojačky, príďte zažiť festivalovú atmosféru aj vy

Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa začal otváracím predstavením Sad Sam Matúš. Nadšení diváci ho ocenili potleskom postojačky.

Tento rok ide o 31. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Festivaloví návštevníci tradične zaplnili nielen divadelné sály, ale aj ulice mesta pod Zoborom. Prvý deň festivalu otvorilo chorvátskeho choreografa, tanečníka, režiséra a performera Matiju Ferlina Sad Sam Matúš.

Predstavenie v chorvátsko-slovinsko-rakúsko-francúzskej koprodukcii uchvátilo divákov vo Veľkej sále DAB v Nitre spojením minimalistického obsadenia s monumentálnou hudbou J. S. Bacha – známymi Matúšovými pašiami a s excelentným svetelným dizajnom, ktorý sa v Nitre pripravoval od stredy. Matija Ferlin strávil na javisku v predstavení, ktoré nesie veľa autobiografických odkazov, takmer tri hodiny.

Nikova_dn 5027.jpg
Foto: Heňo Mišovič a spol. Medzinárodný festival Divadelná Nitra

Prítomní boli zástupcovia kultúrnych organizácií, škôl, partnerov, donorov a médií, účastníci vzdelávacích projektov, divadelných profesionálov zo zahraničia a dobrovoľníkov z minulých ročníkov festivalu.

Pre veľkých aj malých

Diváci si na divadelných doskách doteraz pozreli už niekoľko úžasných predstavení z rôznych kútov sveta. Popri predstaveniach je na festivale pripravený bohatý sprievodný program odštartovali aktivity projektu Darujem ti tulipán. Jeho integračný workshop opäť spojil zrakovo znevýhodnené a vidiace deti, dokonca aj za bicími nástrojmi.

Návštevníci sa zúčastnili prednášok, workshopov, diskusii alebo aj koncertov. Na svoje si prišli aj milovníci leta vďaka projektu Balaton 1982, čo je dovolenková šou odohrávajúca sa pri legendárnom maďarskom jazere. Bez povšimnutia nezostali ani knihomoli, ktorých potešila zas KníhKupecká s bohatým programom.

Foto_misovic_cp 4426.jpg
Foto: Heňo Mišovič a spol. Medzinárodný festival Divadelná Nitra

Najmenší sa mohli tešiť z poučného špeciálneho programu Festival deťom.

Biela noc aj Ukrajina

Dobrodružnú atmosféru priniesla Nitrianska biela noc. Počas noci boli otvorené nové nitrianske kreatívne centrá aj známa Vila Kollmannovcov. Priniesla tiež program do synagógy, kde pokračovala predstavením Amando poľského choreografa a tanečníka Pawla Sakowicza.

Ukončila ju vernisáž výstavy plagátov ukrajinského grafika žijúceho na Slovensku Mykolu Kovalenka, ktorý sa rozhodol každý deň vojny vo svojej vlasti zverejniť jeden plagát odkazujúci na hrôzy bojov.

Foto_misovic_cp 3965.jpg
Foto: Heňo Mišovič a spol. Medzinárodný festival Divadelná Nitra

Téma Ukrajiny sa niesla aj tretím dňom Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra – v synagóge zazneli v diskusii nazvanej Svedectvá, ktorú moderovala Lucia Štasselová, výpovede autentických svedkov vojny Viery Dubačovej a Michala Fuliera. Obaja sa podieľali na vzniku dokumentárneho filmu Tí, ktorí zostali. Priestor synagógy magicky znásobil výpovede súčasných umeleckých diel, odkazujúc na osudy ľudí prenasledovaných nacizmom.

Program a lístky

Tridsiaty prvý ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra trvá do stredy 28. septembra 2022. V hlavnom programe ponúka 15 inscenácií súborov z 10 krajín vrátane Slovenska a takmer 40 podujatí sprievodného programu.

Súčasťou festivalu sú aj diskusie s tvorcami a vzdelávacie projekty. Kompletný program (hlavný aj sprievodný) je k dispozícii tu.

Vstupenky na predstavenia si záujemcovia stále môžu zakúpiť online prostredníctvom predajne siete GoOut na tejto webovej adrese a počas konania festivalu (23. – 28. 9. 2022) až do začiatku posledného predstavenia vo foyer DAB v Nitre. Pri fyzickej kúpe vstupeniek je stále aktuálna ponuka – k jednej kupovanej vstupenke dostane zákazník druhú zadarmo.

Foto_misovic_cp 3810.jpg
Foto: Heňo Mišovič a spol. Medzinárodný festival Divadelná Nitra
Medzinárodný festival Divadelná Nitra
Foto: NitraDen.sk
Medzinárodný festival Divadelná Nitra
Foto: NitraDen.sk
Medzinárodný festival Divadelná Nitra
Foto: NitraDen.sk
Medzinárodný festival Divadelná Nitra
Foto: NitraDen.sk
Medzinárodný festival Divadelná Nitra
Foto: NitraDen.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X