Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
Foto: NitraDen.sk, SH
16. septembra 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Divadelná Nitra oživí ulice mesta: Prinesie divadlo, koncerty aj pouličné šou

Nitra bude žiť nielen divadelnými predstaveniami hlavného programu, ale aj sprievodnými podujatiami a umením pre všetky vekové kategórie.

Divadelné predstavenia, koncerty, pouličné šou aj verejné diskusie prinesie do ulíc Nitry 31. ročník medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.

Od piatka 23. septembra do stredy 28. septembra bude Nitra žiť nielen divadelnými predstaveniami hlavného programu, ale aj sprievodnými podujatiami a umením pre všetky vekové kategórie. Okrem tradičných podujatí pribudnú aj nové, aktuálne zamerané na vojnový konflikt na Ukrajine.

Satira k móde a hudbe

Prvý festivalový deň sa návštevníci festivalu môžu tešiť na pravidelné podujatie KníhKupecká, ktoré premení obľúbenú Kupeckú ulicu na platformu živej kultúry s umeleckými prednesmi, koncertom a knižnými dielničkami.

V rámci piatkového festivalového námestia budú mať diváci možnosť vidieť aj pouličnú šou Balaton 1982. Projekt spája pantomímu, fyzické divadlo a klauniádu. Je satirickým exkurzom do módy a hudby osemdesiatych rokov.

Tvorcovia z krajín V4 v nej humorným spôsobom priblížia divákom fenomén socialistických dovoleniek pri najväčšom maďarskom jazere,“ uviedol dramaturg sprievodného programu Miro Zwiefelhofer.

Festival deťom

Pre najmladších divákov je pripravených niekoľko podujatí v rámci programovej línie Festival deťom. Priamo na festivalovom Svätoplukovom námestí budú tri divadelné predstavenia. Divadlo na hojdačke prinesie ekologicky ladené predstavenie pre deti od troch rokov Kolobeh vody.

Mladé nitrianske nezávislé zoskupenie Divadlo Veteš v predstavení Zobúdzanky spracovalo obľúbenú knižku Daniela Heviera Nám sa ešte nechce spať. Tretím predstavením na námestí bude Dievčatko s obrovskou fantáziou od Divadla Tuš – bábková inscenácia na motívy známej knižky švédskej spisovateľky Astrid Lindgrenovej Pippi Dlhá pančucha.

Súčasťou programu bude aj netradičný standup pre deti od štyroch rokov pod názvom Jobusovky. Divákom od desať rokov ponúkne inscenáciu Zlodejka kníh nitrianske Nové divadlo v Dome Matice slovenskej v Nitre.

Darujem ti tulipán

Súčasťou Festivalu deťom budú opäť aj celodenné integračné workshopy pre zrakovo znevýhodnené a vidiace deti pod názvom Darujem ti tulipán. Festival dáva každý rok priestor na prezentáciu aj mladým, začínajúcim divadelníkom.

V sekcii Divadlo mladých sa tento rok predstavia tri súbory – Základná umelecká škola Vráble, topoľčianske Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša a Súkromné konzervatórium Nitra.

Diskusie s hosťami

Pravidelnou súčasťou festivalu sú verejné debaty s hosťami na aktuálne spoločenské témy, vždy v duchu motta festivalu. Tentoraz budú hostia s moderátorom Oliverom Rehákom hľadať odpovede na otázky spojené s témou krehkosť? / fragility? Diskusiu organizuje Asociácia Divadelná Nitra v spolupráci s Denníkom N.

V nedeľu sa uskutoční premietanie dokumentárneho filmu Tí, ktorí zostali, spojené s diskusiou s autentickými svedkami vojny na Ukrajine. Na diskusii pod vedením političky Lucie Štasselovej sa po premietaní filmu zúčastnia jeho tvorcovia – divadelníčka, aktivistka a politička Viera Dubačová a dokumentarista a kameraman Michal Fulier.

Tri koncerty

V rámci víkendového programu ponúkne festival návštevníkom aj tri koncerty pre rôzne cieľové skupiny. Na koncertnom pódiu si v sobotu budú môcť návštevníci vypočuť pesničkárku Zuzanu Mikulcovú, ktorá vo svojej tvorbe kombinuje džez, soul, pop a folk a v roku 2009 získala hlavnú cenu v súťaži Nové tváre slovenského jazzu.

Svoju tvorbu predstaví aj svojrázna skupina Vrbovskí víťazi. Nitriansku bielu noc otvorí nitrianska rodáčka Katarzia s piesňami z nového albumu n5.

Po niekoľkoročnej odmlke sme sa rozhodli obnoviť aj podujatie Nitrianska biela noc. Jej zámerom je počas druhého festivalového večera ponúknuť koncentrovaný kultúrny program,“ povedal Zwiefelhofer.

Otvorené kultúrne centrum

V sobotu 24. septembra organizátori pozvú festivalových divákov v rámci iniciatívy Otvorené kultúrne centrum do rôznych kultúrnych priestorov v Nitre. Prehliadka centra DOMOF creativity, ktorý sídli v bývalom nitrianskom Dome módy, bude spojená s koncertom.

Návštevníci známej Vily Kollmanovcov, ktorá prechádza premenou na kultúrne centrum, si budú môcť prezrieť na fotografiách príbehy z minulosti vily i spoznať jej budúcu tvár.

Posledným podujatím v rámci iniciatívy je diskusia o budúcej podobe a využití Radlinského ulice, ktorá sa vďaka novovybudovaným priestorom Kreatívneho centra Nitra stáva zónou kreativity a kultúry.

Biela noc v Nitre

V Synagóge v Nitre bude vystúpenie poľského choreografa a tanečníka Pawła Sakowicza Amando. Ukončením Nitrianskej bielej noci bude vernisáž výstavy plagátov ukrajinského grafika Mykolu Kovalenka na tému vojny na Ukrajine pod názvom Čo deň, to plagát. Neverending Posters? Kovalenko je držiteľom viac ako 150 ocenení z medzinárodných festivalov dizajnu.

Občianske združenie Mareena pripravuje komunitnú akciu s názvom Spoznaj svojho suseda! Nitrania budú mať možnosť zažiť autentickú pop-up večeru, ktorú pre nich uvarí cudzinec žijúci v ich meste.

Počet hostí je obmedzený a na podujatie je nutné sa vopred zaregistrovať prostredníctvom mailu na adresu [email protected]. Informácie poskytla PR manažérka Asociácie Divadelná Nitra Nikoleta Kováčová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X