Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadlo_ilustracne_pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com
22. augusta 2016 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Divadelná Nitra otvorí o mesiac už 25. ročník, väčšina zahraničných divadiel sa na Slovensku predstaví po prvýkrát

Divadelná Nitra ako najväčší medzinárodný divadelný festival na Slovensku tento rok uvedie 11 inscenácii a väčšina zahraničných divadiel sa predstaví na Slovensku po prvýkrát.

O mesiac sa začne najväčší divadelný festival na Slovensku, Divadelná Nitra. Medzinárodná prehliadka súčasného divadla sa uskutoční v meste pod Zoborom od 23. do 28. septembra, tentoraz na tému „Óda na radosť? (minulosť – prítomnosť – budúcnosť)“.

Téma inšpirovaná európskou hymnou avizuje, že festival zaostrí na hodnoty človeka a spoločnosti v súčasnej Európe. Prostredníctvom umeleckých diel a diskusií sa bude pýtať, či je Európa schopná vyrovnať sa s dedičstvom minulosti, ako prijíma výzvy súčasnosti a aká je jej budúcnosť. Agentúru SITA o tom informovali organizátori festivalu.

Festival sa koná už po 25. raz a jeho okrúhly ročník pripomenie niekoľko podujatí. Okrem hlavného festivalového programu, ktorý prinesie šesť zahraničných a päť domácich divadelných projektov, bude súčasťou Divadelnej Nitry pestrý sprievodný program.

Divadelnú Nitru 2016 otvorí 23. septembra o 18:30 prestížne nemecké divadlo Münchner Kammerspiele, ktoré bude na Slovensku vystupovať po prvý raz. Na javisko veľkej sály Divadla Andreja Bagara prinesie inscenáciu Prečo pána R. postihol amok?/Warum läuft Herr R. Amok? z dielne mladej režisérky Susanne Kennedy, ktorá je objavom na domácej i zahraničnej divadelnej scéne.

Hlavný festivalový program spolu ponúkne 11 inscenácií, z toho šesť zahraničných diel od uznávaných tvorcov z Českej republiky, Francúzska, Nemecka, Poľska, Ukrajiny a tiež švédsko-iracký projekt. Päť zo šiestich hosťujúcich zahraničných divadiel sa predstaví na Slovensku po prvý raz. Všetky hry sú dielami súčasnej drámy a mnohé vznikli na základe skutočných udalostí, predlôh z filmov či kníh.

Slovenskú scénu zastúpi päť hier, a to nielen z repertoáru kamenných divadiel, ale aj od samostatne tvoriacich divadelníkov. Do Nitry prídu Slovenské komorné divadlo Martin a bratislavské Divadlo Astorka Korzo ’90. V programe sa predstaví i domáce Divadlo A. Bagara a svoje najnovšie divadelné projekty uvedú choreografka Petra Fornayová a divadelníčka Sláva Daubnerová. Hrať sa tradične bude v Divadle Andreja Bagara a v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre.

V rámci sprievodného programu sa už začiatkom septembra v Nitre otvoria prvé výstavy venované jubileu Divadelnej Nitry. Od 2. septembra až do skončenia festivalu prinesie Krajská knižnica Karola Kmeťka výstavu tlačových materiálov, ktoré vyšli za 25 rokov festivalu.

Od 8. do 22. septembra sa v nákupnom centre Mlyny a následne od 23. septembra do 7. októbra v Starom divadle Karola Spišáka budú dať vidieť plagáty, ktoré sprevádzali festival od jeho prvého ročníka, od jesene 1992. Okrem toho otvoria počas Divadelnej Nitry ďalšie výstavy a pozvú na rôzne umelecké akcie, pričom veľká časť z nich je pripravená špeciálne pre deti. Koncerty, výstavy, diskusie, vzdelávacie a rôzne tvorivé podujatia sa uskutočnia najmä v okolí hlavnej festivalovej scény, Divadla Andreja Bagara a priľahlého Svätoplukovho námestia.

Obľúbenou súčasťou sprievodného programu bude v sobotu 24. septembra Biela noc, počas ktorej sa od 18:00 do 02:00 uskutočnia napríklad prehliadky výstav, divadelné vystúpenia a koncerty, informuje o tom webstránka festivalu.

Divadelná Nitra ako najväčší medzinárodný divadelný festival na Slovensku prináša divadlo najrôznejších polôh a podôb už štvrťstoročie. Na okrúhle výročie festivalu upozornia špeciálne podujatia, ako napríklad „izba festivalových spomienok“ pod názvom Nostalgia DN 25, tiež spomínaná výstava plagátov z 25 ročníkov Divadelnej Nitry a aj výstava fotografií inscenácií z jednotlivých ročníkov. Vrcholom je vydanie dvojjazyčnej publikácie nazvanej „… túžba živá po kráse/Medzinárodný festival Divadelná Nitra 1992 – 2016“, ktorú vydáva Asociácia Divadelná Nitra a Divadelný ústav Bratislava.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X